Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O włos od potrącenia pieszego i psa

Data publikacji 25.05.2023

Kompletnym brakiem wyobraźni wykazał się 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego i jego czworonoga. Nagranie z tego zdarzenia trafiło na skrzynkę Stop agresji drogowej. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym katowiczanin ukarany został 2500 zł mandatem, a na jego konto trafiło 15 punktów.

Przejścia dla pieszych z założenia mają być miejscem bezpiecznym dla niechronionych uczestników ruchu. Niestety nie zawsze tak jest. Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach. Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie zasady i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno.

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji. Ponadto, kierujący zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

O tych podstawowych zasadach zapomniał kierujący fiatem 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego przechodzącego przez pasy z psem. Pieszy w ostatniej chwili odskoczył na bok uchraniając siebie i czworonoga od zderzenia. Nagranie zarejestrowane przez innego kierowcę i przesłane na skrzynkę Stop agresji drogowej. Policjanci prowadzący czynności w tej sprawie ukarali katowiczanina 2500 mandatem, a na jego konto dodatkowo trafiło 15 punktów.

Po raz kolejny przypominamy, że przepisy zabraniają kierującym m.in. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim - z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany - oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do przepisów, wzajemny szacunek i zachowanie zdrowego rozsądku.

Film nagranie z wideorejestratora

Pobierz plik nagranie z wideorejestratora (format mp4 - rozmiar 9.68 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja nagrania

Pobierz plik audiodeskrypcja nagrania (format mp3 - rozmiar 290.21 KB)

Powrót na górę strony