Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca oszustwa metodą „na policjanta” zatrzymany na gorącym uczynku

Data publikacji 29.05.2023

Dzięki współpracy funkcjonariuszy kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim z funkcjonariuszami kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy doszło do zatrzymania na gorącym uczynku 30- latka podejrzanego o oszustwo metodą „na policjanta". W trakcie zdarzenia seniorka przekazała mężczyźnie pieniądze o łącznej wartości 25 tysięcy złotych. Oszust decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu.

Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępców podszywających się pod policjantów, prokuratorów, czy też członków najbliższej rodziny. Jednak dzięki pracy policjantów oszuści są zatrzymywani przez mundurowych. Tak też było i w tym przypadku. W dniu 25 maja br. do 84-letniej mieszkanki Nowego Dworu Gdańskiego zadzwonił oszust, który podał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował seniorkę, że pieniądze, które zgromadziła w banku, są zagrożone. Według rozmówcy jedyną szansą na ochronę majątku było wypłacenie i przekazanie gotówki funkcjonariuszowi CBŚP. Sprawca przez cały czas szczegółowo instruował kobietę. Kobieta uwierzyła fałszywemu policjantowi i wypłacone pieniądze pozostawiła przy jednej ze skrzynek telekomunikacyjnych w Nowym Dworze Gdańskim. Oszust odebrał pieniądze i szedł ulicami Nowego Dworu Gdańskiego.

Dzięki współpracy policjantów kryminalnych z nowodworskiej komendy i kryminalnych z KWP w Bydgoszczy, którzy przekazali wiele precyzyjnych informacji, doszło do zatrzymania na gorącym uczynku 30-letniego mieszkańca Rudy Śląskiej, który podszywając się pod policjanta, odebrał z wyznaczonego miejsca kopertę z 25 tysiącami złotych. Policjanci obezwładnili mężczyznę i odebrali mu kopertę z wyłudzonymi pieniędzmi. 30-latek został przewieziony do komendy, a następnie osadzony w policyjnej celi. Po zebraniu materiału dowodowego prokurator przedstawił mu zarzuty oszustwa.

Na wniosek prokuratury i policjantów podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Teraz czeka na wyrok sądu, który może go skazać na 8 lat więzienia.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony