Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

32-latek zatrzymany godzinę po tym, jak odebrał wyrzucone przez okno pieniądze od oszukanej seniorki

Data publikacji 30.05.2023

Szybkie działania policjantów zajmujących się oszustwami, doprowadziły do ustalenia tożsamości mężczyzny, który odebrał pieniądze od dwóch oszukanych mieszkanek Rzeszowa. 32-latek został zatrzymany godzinę po tym, jak jedna z nich wyrzuciła przez okno 16 tys. złotych. Funkcjonariusze ujawnili przy nim nie tylko pieniądze, ale i narkotyki.

W czwartek 13 kwietnia br. rzeszowska policja została powiadomiono o oszustwie metodą „na policjanta”. Przestępca w rozmowie telefonicznej przekonał 71-latkę o tym, że rozpracowuje szajkę przestępców. Jednym z nich miał być pracownik banku, w którym seniorka miała konto. Aby pomóc w ich ujęciu i uniemożliwić kradzież zdeponowanych na koncie pieniędzy, kobieta pojechała do banku i wybrała z konta 45 tys. złotych. Pieniądze zgodnie z instrukcją pozostawiła w koszu na śmieci. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa o zdarzeniu powiadomiła policję.

Kryminalni z rzeszowskiej komendy natychmiast zajęli się sprawą. Ustalili okoliczności, w jakich doszło do odbioru pieniędzy i wytypowali mężczyznę, który odebrał gotówkę. Dzień później przestępcy, posługując się tą samą legendą oszukali inną mieszkankę Rzeszowa.

W tym przypadku 85-latka powiadomiona przez fałszywego policjanta o konieczności zabezpieczenia swoich oszczędności wyrzucił przez okno saszetkę, w której znajdowało się ponad 16 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze uzyskali informację, gdzie może przebywać „pobierak” i obserwowali to miejsce. Zatrzymali go godzinę po drugim oszustwie. Podczas zatrzymania przy 32-latku ujawnili nie tylko całą schowaną do saszetki kwotę pieniędzy, ale też telefony komórkowe i narkotyki, w postaci ziela konopi innych niż włókniste, amfetaminy i mefedronu. Po wykonaniu niezbędnych czynności mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Dzień później policjanci z komisariatu na Śródmieściu przedstawili mu łącznie trzy zarzuty. Dwa z nich dotyczyły oszustwa, a trzeci posiadania substancji zabronionych.  

Pełen materiał dowodowy został przekazany do Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. Prokurator jeszcze tego samego dnia wystąpił do Sądu Rejonowego z wnioskiem o areszt dla 32-latka. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 32-latka areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Policjanci sprawdzają, czy zatrzymany nie uczestniczył w innych, podobnych oszustwach.

(KWP w Rzeszowie / kp)

Powrót na górę strony