Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawie 150 tys. zł w różnej walucie ukryte w domku letniskowym

Data publikacji 12.06.2023

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali kolejne osoby podejrzane o udział w „gangu” akcyzowym, u których zabezpieczyli m.in. marihuanę, kokainę, równowartość blisko 170 tys. zł w różnej walucie, biżuterię, samochody oraz zagłuszarki GSM i GPS.

Nad sprawą pracowali policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu (KAS) i Zollfahndungsamt Berlin-Brandenburg. Z ich ustaleń wynika, że papierosy bez polskich znaków akcyzy przemycane były z Polski do innych krajów europejskich, m.in. Niemiec, Danii, Czech i tam wprowadzane do obrotu.

Pod koniec maja na terenie województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 5 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przestępczością akcyzową. Według śledczych osoby zatrzymane odpowiedzialne były za pakowanie, przygotowanie oraz przemyt papierosów.

W trakcie przeszukań mieszkań, domów oraz innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. marihuanę, kokainę, biżuterię, zegarki oraz pojazdy warte około 350 tys. zł. Ujawniono i zabezpieczono także urządzenia służące do zagłuszania i wykrywania sygnału GSM i GPS. Funkcjonariusze przejęli blisko 170 tys. zł w różnej walucie, w tym równowartość prawie 150 tys. zł ukryte w wynajętym domku letniskowym.

Zatrzymania oraz przeszukania przeprowadzone w maju 2023 roku są kontynuacją działań z końca 2022 roku, kiedy to na jednej z posesji w Nowej Soli zlikwidowano działającą linię pakującą papierosy różnych marek. Wówczas do sprawy zatrzymano 7 osób, w tym obywateli Mołdawii. Więcej o akcji można przeczytać w materiale pt.: „6,5 mln nielegalnych papierosów i 7 osób zatrzymanych - akcja CBŚP i KAS”.

Aktualnie w śledztwie występuje 15 podejrzanych, u których zabezpieczono łącznie około 20 mln sztuk papierosów różnych marek. Gdyby nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 23,5 mln zł.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karno-skarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, decyzją sądu wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Materiał filmowy i zdjęciowy: CBŚP, muzyka: Universal Production Music

  • funkcjonariusze w trakcie czynności
  • funkcjonariusze w trakcie czynności
  • funkcjonariusze w trakcie czynności
  • funkcjonariusze w trakcie czynności
  • funkcjonariusze w trakcie czynności
  • funkcjonariusze w trakcie czynności
Powrót na górę strony