Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na 180 mln zł – akcja CBŚP i KAS

Data publikacji 14.06.2023

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wystawiali i posługiwali się „pustymi” fakturami w obrocie m.in. środkami ochrony osobistej, tj.: maseczek i rękawiczek jednorazowych, zaniżając w ten sposób należne podatki. Szczegóły sprawy wyjaśnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, zatrzymali 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania przeprowadzono na terenie województwa zachodniopomorskiego. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych informatycznych, które poddawane są dokładnej analizie.

Według śledczych przestępczy proceder członków grupy polegał na stworzeniu sieci fikcyjnych podmiotów gospodarczych tzw. słupów, które wystawiały nierzetelne faktury w obrocie m.in. środkami ochrony osobistej, tj.: maseczek i rękawiczek jednorazowych. W ten sposób grupa zaniżała należne podatki, doprowadzając do uszczuplenia Skarbu Państwa na około 40 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na łączną kwotę180 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty tzw. zbrodni fakturowej, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.

Powrót na górę strony