Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali 19-latkę

Data publikacji 16.06.2023

Gdańscy policjanci uratowali młodą kobietę, która targnęła się na swoje życie. Dzięki szybkiej reakcji świadka funkcjonariusze wygrali wyścig z czasem i 19-latka szybko trafiła pod opiekę specjalistów.

W minioną środę, 14  czerwca 2023 roku o godzinie 16.30 policjanci z komisariatu w Oliwie odebrali zgłoszenie, że młoda kobieta chce odebrać sobie życie. O tej niebezpiecznej sytuacji policjantów zaalarmował znajomy kobiety. Mężczyzna jeszcze podczas zgłoszenia przekazał informację o przybliżonej lokalizacji miejsca, w którym kobieta mogła przebywać. Oficer dyżurny natychmiast skierował w rejon ul. Polanki najbliższy patrol. Funkcjonariusze, którzy szybko dojechali na miejsce, doskonale wiedzieli, że wyścig z czasem trwa i jak najszybciej muszą kobietę odnaleźć. Policjanci zaczęli przeczesywać pobliski teren i podczas kontroli na jednym z parkingów ujawnili kobietę w zaparkowanym samochodzie. 19-latka siedziała na tylnym siedzeniu i była osłabiona. Mundurowi natychmiast wezwali karetkę pogotowia i kobieta szybko trafiła pod opiekę specjalistów. W tym przypadku błyskawiczne i skuteczne działanie policjantów nie byłoby możliwe bez właściwej reakcji osoby zgłaszającej.

St. post. Marlena Jakubik oraz mł. asp. Emil Marchewka służą w Komisariacie Policji IV w Gdańsku. Ich praca to nie tylko zatrzymywanie sprawców, realizowanie interwencji, patrolowanie, ale także bezpośrednie ratowanie życia, jak w tej sytuacji.

Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, a szybka i profesjonalna reakcja służb może zapobiec tragedii, tak jak to było w tym przypadku. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas. Szukaj pomocy w instytucjach pomocowych takich jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, który jest czynny całą dobę i mieści się przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku.

Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym rozwiązywaniu trudności. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami:

  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
  • 800 70 22 22 - Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie psychicznym
  • 112 – numer alarmowy

(KWP w Gdańsku / sc)

Powrót na górę strony