Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje? Pomocnym narzędziem będzie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 29.06.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. I Ty możesz przyczynić się do bezpieczeństwa w czasie wakacji. Widzisz? Zareaguj i zgłoś problem na aplikacji KMZB!

Rozpoczęły się wakacje, a przed nami coraz cieplejsze dni. Więcej  wolnego czasu będziemy spędzali na spacerach, przejażdżkach rowerowych czy też nad wodą. Jeśli zauważymy niepokojące nas zdarzenia, możemy realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa otoczenia, w którym przebywamy, także na wodzie. W okresie letnim najczęściej zgłaszane zagrożenia to te związane z przebywaniem na świeżym powietrzu, spożywaniem alkoholu nad wodą oraz problem zaśmiecania akwenów. Wszystkie te kwestie można zgłosić poprzez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

 • niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, na przykład. dzikie kąpieliska,
 • niebezpieczne miejsca na wodach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osób wypoczywających na jednostkach pływających, np. występowanie głębin, silnych wirów, podwodnych przeszkód,
 • miejsca grupowania się osób (zwłaszcza niepełnoletnich), które spożywają alkohol tam, gdzie jest to niedozwolone, oraz w pobliżu wody, co stanowi wysokie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa,
 • dzikie wysypiska śmieci w lesie lub miejsca nielegalnego składowania śmieci,
 • miejsca, gdzie często dochodzi do niszczenia terenów leśnych poprzez np. poruszanie się quadami.

Aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie  poważnie traktowane i sumiennie sprawdzone przez policjantów.

Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

 • otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,
 • akceptujemy regulamin,
 • chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
 • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji - należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.

Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy. Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Bardzo cieszy nas fakt, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularna i że mieszkańcy wielokrotnie z niej korzystają.

Zapamiętaj że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112. Mieszkańcom dziękujemy za dotychczasową aktywność w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i współpracę z Policją w zakresie eliminowania zagrożeń oraz życzymy beztroskich, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 • Ekran monitora wyświetlający Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
 • Policyjny radiowóz nad rzeką.
 • Policjant trzyma ulotkę profilaktyczną, a w tle rzeka.
 • Policjant patrzy przez lornetkę nad rzeką.
 • Policjant patrzy przez lornetkę, w ręce trzyma bojkę ratowniczą.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.83 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony