Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z pozoru typowa interwencja domowa zakończyła się zatrzymaniem czterech osób

Data publikacji 30.06.2023

Doświadczeni policjanci często powtarzają młodszym stażem funkcjonariuszom, że nie ma dwóch takich samych interwencji. Dlatego zawsze należy spodziewać się niespodziewanego i być gotowym to nagłej zmiany sytuacji. Tak też było w przypadku z pozoru typowej interwencji domowej w powiecie oleckim. Zaczęło się od awantury wywołanej przez dwóch braci, a skończyło zatrzymaniem czterech osób, które zaatakowały interweniujących policjantów.

W niedzielę, 04.06.2023 r., w miejscowości Dąbrowskie kobieta zgłosiła oficerowi dyżurnemu oleckiej komendy awanturę dwóch braci, w trakcie której, mieli się pobić. Skierowani na miejsce policjanci ogniwa patrolowo - interwencyjnego zastali tam grupę osób, w której wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Na widok funkcjonariuszy mężczyźni przyjęli agresywną postawę. Nie wykonywali wydawanych przez policjantów poleceń i znieważali funkcjonariuszy. Jeden z uczestników interwencji nie chciał podać swoich danych osobowych, zachowując się przy tym lekceważąco i w pewnym momencie agresywnie wobec policjantów. Został przez nich poinformowany o tym, że może zostać zatrzymany w celu ustalenia tożsamości, co rozzłościło go jeszcze bardziej. Swoim zachowaniem zmusił policjantów do decyzji o zatrzymaniu. W trakcie zatrzymania 26-latka, będąca na miejscu grupa mężczyzn zaczęła grozić policjantom pobiciem. Od słów mężczyźni przeszli do czynów. Zaatakowali policjantów, próbując uderzyć jednego z nich metalowym przedmiotem i uszkodzili radiowóz, rozbijając w nim szybę.

Na miejsce przyjechali kolejni policjanci i w wyniku tej interwencji, zamiast jednego zatrzymanych zostało czterech agresywnych mężczyzn. Usłyszeli zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji, ich znieważenia oraz tego, że podczas interwencji przemocą zmuszali ich do zaniechania prawnej czynności służbowej w związku z przeprowadzaną interwencją.

Jeden z mężczyzn odpowie również za zniszczenie radiowozu. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Olecku sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch mężczyzn na okres 2 i 3 miesięcy.

Wkrótce wszyscy odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem. Dwóm z nich grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 222 kodeksu karnego, każdy kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony