Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gang kradnący m.in. maszyny budowlane w Niemczech i Polsce rozbity

Data publikacji 10.07.2023

Efektem współpracy CBŚP, 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i Saksońskiego Krajowego Urzędu Kryminalnego Policji, jest rozbicie grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami sprzętu budowlanego, rolniczych pojazdów użytkowych oraz samochodów osobowych na terenie Polski i Niemiec. Zatrzymano 6 osób, które są powiązane ze znanym gangiem motocyklowym. Odzyskano łącznie 6 skradzionych maszyn budowlanych wartych 1,6 mln zł. Na poczet przyszłych kar przejęto mienie podejrzanych w postaci samochodów, motocykli i pieniędzy o łącznej wartości kilkuset tysięcy złotych.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, ustalają sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się kradzieżami sprzętu budowlanego, rolniczych pojazdów użytkowych oraz samochodów osobowych na terenie Polski i Niemiec. Według śledczych trzon grupy stanowią członkowie znanego gangu motocyklowego.

W celu rozpracowania tej grupy przestępczej Komendant Główny Policji wspólnie z Prezydentem Saksońskiego Krajowego Urzędu Kryminalnego Policji Republiki Federalnej Niemiec, powołali grupę operacyjno-śledczą, w skład której weszli policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. CBŚP i Referatu 28 Komisji Specjalnej ds. Przestępczości Samochodowej Saksońskiego Krajowego Urzędu Kryminalnego Policji. Strona niemiecka szacuje, że grupa przestępcza działa od 2021 roku, a wartość strat jakie spowodowała z tytułu kradzieży sprzętu budowlanego przekracza ponad 2,5 mln euro.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili działania w województwie lubuskim, gdzie zatrzymali 6 osób, w wieku od 23 do 47 lat i zlikwidowali „dziuplę”, odzyskując 3 maszyny budowlane skradzione w Niemczech, w tym odzyskali ukradzioną tej samej nocy koparkę. Łącznie w całej sprawie odzyskano 6 skradzionych maszyn budowlanych, w tym koparkę, koparko-ładowarkę, ładowarkę oraz trzy specjalistyczne piły do cięcia betonu i asfaltu. Odzyskane maszyny są łącznie warte około 1,6 mln zł. W trakcie przeszukania zabezpieczono także mefedron. Śledczy przejęli również dwa samochody ciężarowe, które najprawdopodobniej służyły do popełniania przestępstw.

Na poczet przyszłych kar przejęto mienie podejrzanych w postaci samochodów, motocykli i pieniędzy o łącznej wartości kilkuset tysięcy złotych.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży z włamaniem. Jednej osobie przedstawiono zarzut kierowania tym gangiem za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Zespół Prasowy CBŚP

Film i zdjęcia: CBŚP; muzyka: Universal Production Music

  • policjanci w trakcie działań i przejęty sprzęt
  • policjanci w trakcie działań i przejęty sprzęt
  • policjanci w trakcie działań i przejęty sprzęt
Powrót na górę strony