Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udawali policjantów. 22-latka i 38-latek podejrzani o oszustwa trafili w ręce prawdziwych policjantów

Data publikacji 11.07.2023

Policjanci zatrzymali 22-latkę i 38-latka podejrzanych o dwa oszustwa metodą „na policjanta”, do których doszło na terenie Olsztyna. Wartość strat wyniosła blisko 100 tysięcy złotych. Oboje zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu najbliższe 2 miesiące spędzą w areszcie.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie doprowadzili do ustalenia tzw. odbieraków - osób mających związek z oszustwami "pod legendą" na terenie Olsztyna. Jest to efekt intensywnych, konsekwentnych i skrupulatnych działań policjantów skutkujący rozpracowaniem i zatrzymaniem przestępców, którzy wykorzystując nadmierną ufności i dobre serce seniorów niejednokrotnie pozbawiali ich oszczędności całego życia.

Do obu oszustw doszło 12 czerwca 2023 roku. Przestępcy najpierw podszywali się za pracowników poczty dzwoniąc z informacją o nieodebranej paczce. Następnie podawali się za policjantów i wmawiali pokrzywdzonym, że wcześniej kontaktowali się z nimi przestępcy, a teraz ich oszczędności są zagrożone i muszą je przekazać funkcjonariuszom. Niestety zarówno 85-, jak i 90-latka przekazały oszustom gotówkę oraz złotą biżuterię o łącznej wartości prawie 100 złotych. Jedna z kobiet mogłaby stracić jeszcze więcej oszczędności, gdyby nie postawa kierowcy taksówki. Kobieta najpierw przekazała oszustom oszczędności, które posiadała w domu, a następnie zgodnie z przekazanymi instrukcjami miała udać się do banku. Taksówkarz, wioząc kobietę do placówki bankowej po jej zachowaniu oraz rozmowie zorientował się, że seniorka ma do czynienia z przestępcami. Ostatecznie zamiast do banku, kierowca podjechał pod budynek olsztyńskiej jednostki Policji, gdzie seniorka złożyła stosowne zawiadomienie.  

W trakcie policyjnych czynności policjanci wpadli na trop dwójki osób mogących pełnić funkcję „odbieraków” w tym przestępczym procederze. 22-latka i 38-latek zostali zatrzymani w jednym z hoteli na terenie Łodzi. Oboje byli kompletnie zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszeli zarzuty oszustwa. 22-latce grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei 38-latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, ponieważ w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy. W piątek (07.07.2023) na wniosek Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ – wobec dwójki zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy.

(KWP w Olsztynie / kp)

Powrót na górę strony