Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybka reakcja ratuje życie – policjanci dotarli na czas, dzięki czujności koleżanki 30-latka

Data publikacji 11.07.2023

W niedzielę wieczorem dyżurny z tczewskiej jednostki Policji odebrał telefon od przerażonej kobiety, która zaalarmowała, że jej kolega chce targnąć się na swoje życie. Dzięki błyskawicznej reakcji funkcjonariuszy i odważnej postawie dzwoniącej tragedia została powstrzymana.

W niedzielę, 9 lipca 2023 roku  tuż przed godziną 22.00 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie odebrał niezwykle pilny telefon. Dzwoniąca zawiadomiła, że otrzymała wiadomość od swojego 30-letniego kolegi, w której ten wyraził zamiar popełnienia samobójstwa, a obecnie kontakt z nim się urwał. Świadoma powagi sytuacji, kobieta niezwłocznie skontaktowała się z Policją, mając nadzieję na ratunek dla swojego przyjaciela. Dyżurny natychmiast podjął działania mające na celu jak najszybsze odnalezienie mężczyzny. Świadomy, że czas jest kluczowy, skoncentrował się na ustaleniu dokładnego miejsca zamieszkania mężczyzny, którego nie znała dzwoniąca. Korzystając z profesjonalnej wiedzy i dostępnych narzędzi, dyżurny ustalił adres i przekazał te informacje patrolowi, który został natychmiast skierowany na miejsce zdarzenia. Po dotarciu na wskazane miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Szybko i skutecznie zabezpieczyli sytuację, zapewniając bezpieczeństwo osobie znajdującej się w desperackiej sytuacji. Wezwane pogotowie ratunkowe udzieliło potrzebnej pomocy medycznej. Dzięki szybkiej reakcji i współdziałaniu służb tragedia została powstrzymana. W sytuacjach takich jak ta, każda sekunda jest bezcenna, a dobrze zorganizowana i skoordynowana praca policjantów oraz innych służb ratunkowych staje się kluczowa. Warto podkreślić odwagę i odpowiedzialność dzwoniącej kobiety, która natychmiast zareagowała na otrzymaną wiadomość od swojego kolegi. Jej gotowość do podjęcia działania, zamiast biernego przyglądania się, pozwoliła uratować ludzkie życie. To pokazuje, jak ważne jest, aby nie bagatelizować tego typu sygnałów, ale reagować od razu, zgłaszając sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu innych osób.

Policjanci przypominają, aby zwracać uwagę na swoje otoczenie, by nie przechodzić obojętnie obok sytuacji, które wzbudzają niepokój. Przekazanie informacji na czas może okazać się kluczowe dla ratowania życia.

Pamiętajmy, że nasza reakcja może mieć ogromne znaczenie w trudnych chwilach innych ludzi. Pomocy, można również szukać w instytucjach pomocowych:

  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

(KWP w Gdańsku / sc)

Powrót na górę strony