Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie widzę kolegi - wskoczył do wody i go nie ma”. Nietrzeźwa kobieta za fałszywy alarm odpowie przed sądem

Data publikacji 12.07.2023

Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazała się 37-letnia kobieta, która w poniedziałek 10 lipca postawiła na nogi gorzowskie służby. Poinformowała telefonicznie o topiącym się mężczyźnie w gorzowskim stawie. Alarm okazał się fałszywy, a kobieta nietrzeźwa. Za swoje zachowanie poniesie surową karę przed Sądem.

10 lipca tuż przed godziną 14:00 dyżurny gorzowskiej komendy  otrzymał informację o mężczyźnie, który miał wskoczyć do wody i nie wypłynąć przy stawie na osiedlu Piaski w Gorzowie Wielkopolskim. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i wraz ze strażakami prowadzili intensywne poszukiwania, sprawdzając akwen i teren przybrzeżny. Ich trud i starania poszły jednak na marne, gdyż jak się okazało informacje przekazane przez kobietę były fałszywe i nikt nie potrzebował pomocy.

Kobieta, która wprowadził służby w błąd została szybko odnaleziona  i zatrzymana przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Była nietrzeźwa, miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Usłyszała zarzut wywołania niepotrzebnej czynności funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej poprzez przekazanie fałszywej informacji. W tej sprawie został sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim codziennie realizują około 70 interwencji na terenie miasta i powiatu gorzowskiego. Wielokrotnie są to sytuacje, kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. W momencie, kiedy ktoś  telefonuje  na numer alarmowy z fałszywymi informacjami, robiąc sobie żarty,  inne osoby faktycznie mogą potrzebować pomocy. Autorzy takich zachowań powinni się zatem liczyć z surowymi konsekwencjami  i brakiem taryfy ulgowej ze strony Policji i Sądu.

Artykuł 66 Kodeksu wykroczeń:

§  1. Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§  2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

 

starszy aspirant Agata Kądziołka

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjantki i zatrzymana
  • Zatrzymana kobieta podczas czynności
  • Policjant przy akwenie
  • Protokół z czynności

Film Video_GW.mp4

Pobierz plik Video_GW.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.66 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony