Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WOJEWÓDZKIE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI NA ZAMKU W BYTOWIE

Data publikacji 17.07.2023

W piątek prawie 6 tysięczny garnizon pomorski obchodził swoje święto. Święto Policji to wyjątkowy dzień dla każdego funkcjonariusza. W Bytowie, w przepięknej scenerii XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń resortowych oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe. Uroczystość objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Obchodom towarzyszył pełen atrakcji festyn policyjny.

14 lipca Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zorganizowała uroczyste obchody Święta Policji, które rozpoczęły się o godz. 18.00 Mszą św. w intencji policjantów, w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytowie. Celebrował ją ks. dr Arkadiusz Okroj Biskup Pomocniczy Pelpliński. Podczas nabożeństwa zbierane były datki z przeznaczeniem dla podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. W Mszy św. zgodnie z ceremoniałem policyjnym udział wzięli pomorscy funkcjonariusze z kadrą kierowniczą na czele.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz uczestników uroczystości ulicami Bytowa prosto na dziedziniec bytowskiego zamku gdzie o godz. 19.30 rozpoczęła się akademia, podczas której 72 policjantów otrzymało wyróżnienia w postaci Złotych, Srebrnych i Brązowych Odznak „Zasłużony Policjant” oraz awanse w stopniach służbowych.
Dwóm  pracownikom cywilnym Policji wręczono dyplomy uznania przygotowane przez Przewodniczącą Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Policji, za szczególne zasługi w działalności związkowej.


Podczas uroczystości wyróżniono pamiątkowym grawertonem najsilniejszego policjanta w kraju – st. sierż. Łukasza Dobka z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, który zajął I miejsce podczas czerwcowych zawodów w Szkole Policji w Słupsku - na najsilniejszego policjanta. W zawodach o tytuł najsilniejszego policjanta udział wzięło kilkudziesięciu policjantek i policjantów z całej Polski.
Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, współpracujących służb oraz instytucji. Funkcję gospodarza ceremonii pełnił Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.


Uroczystości towarzyszył festyn rodzinny połączony z pokazem policyjnego sprzętu przygotowany przez Wydział Doboru KWP w Gdańsku, Wydział Prewencji KWP w Gdańsku,  Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku. Wystawiono m.in. stoisko informacyjne, gdzie można było uzyskać wszystkie informacje dotyczące procedury kwalifikującej do służby w Policji. Policjanci przeprowadzili pokaz technik i taktyk interwencji. Do dyspozycji najmłodszych była maskotka pomorskich policjantów – Słoń Popo. Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Gdańsku zainscenizowało miejsce zbrodni dla wszystkich zainteresowanych praca dochodzeniowo-śledczą i możliwościami zabezpieczenia śladów pozostawianych na miejscach zdarzeń. Atrakcji było mnóstwo i mieszańcy Bytowa z pewnością mieli dużo wrażeń.


IPN Oddział w Gdańsku włączając się w organizację tegorocznych obchodów Święta Policji przygotował wystawę pn. ,,Policja Państwowa 1919 - 1939" prezentującą szereg aspektów związanych z powstaniem, organizacją, tradycją i działalnością Policji Państwowej w latach 1919-1939. W ekspozycji wykorzystano materiały znajdujące się w zasobach Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Wystawa powstała w setną rocznicę powołania Policji Państwowej i została przygotowana przez Delegaturę IPN w Olsztynie.
W swoich przemówieniach do funkcjonariuszy oraz pracowników garnizonu pomorskiego zwrócili się Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki oraz Wojewoda Pomorski p. Dariusz Drelich.


Oprawę muzyczną obchodów zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Zaprezentowały się także poczty sztandarowe - KWP w Gdańsku wraz z kompanią honorową oraz poczty sztandarowe z komend miejskich i powiatowych Policji naszego województwa. Gośćmi akademii byli także artyści ze znanej na całym świecie Cappelli Gedanensis. Gotycki klimat zamku krzyżackiego podkreślili rycerze z Zastępu Krzyżogryfa, którzy zaprezentowali się w pokazie fechtunku.


tekst: mł. insp. Beata Domitrz Wydział Komunikacji Społecznej KWP Gdańsk.
wideo 1: st. sierż. Dawid Łaszcz Oficer Prasowy KPP w Bytowie.
wideo 2: mł. asp. Łukasz Kirkuć, st. sierż. Piotr Pawłowski Zespół Prasowy KWP Gdańsk.
fotorelacja: mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk Zespół Prasowy KWP Gdańsk. 

 

Nagranie audio bytow_1.mp3

Pobierz plik bytow_1.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.73 MB)

Nagranie audio bytow_2.mp3

Pobierz plik bytow_2.mp3 (format mp3 - rozmiar 2.36 MB)

Powrót na górę strony