Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Błyskawiczna reakcja Policji na oszustwo z wykorzystaniem QR kodów umieszczonych na parkometrach w Krakowie

Data publikacji 18.07.2023

Policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Komisariatu Policji 1 w Krakowie w dniu 13 lipca 2023 roku otrzymali informacje, że na miejskich parkometrach naklejono “złośliwe” kody QR, które prowadziły do fałszywej strony internetowej. W wyniku bezzwłocznie podjętych czynności tego samego dnia ustalono i zatrzymano sprawcę tego przestępstwa wraz z osobami powiązanymi z procederem.

Pomysł sprawców przestępstwa polegał na wyłudzeniu pełnych danych kart płatniczych od kierowców chcących uiścić opłatę za parking na terenie centrum Krakowa. Kierowcy poprzez zeskanowanie za pomocą np. telefonu komórkowego kodu QR, umieszczonego na parkometrze, byli przekierowywani na stronę internetową zawierającą logo miasta Krakowa. Tam podawali dane swoich kart płatniczych, które odczytane przez przestępców, były wykorzystywane do nielegalnych płatności.

Policjanci z Krakowa w wyniku prowadzonych czynności, w kilka godzin od uzyskania informacji o nietypowym „ataku” ustalili tożsamość i miejsce przebywania osób odpowiedzialnych za to oszustwo. Błyskawicznie i dokładnie przeprowadzone czynności pozwoliły na kompletne wyjaśnienie mechanizmu działania sprawców, pomimo wykorzystanych przez nich technik anonimizacyjnych.

W dniu 13 lipca 2023 roku w godzinach wieczornych, policjanci z Komisariatu I Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami z Zarządu w Krakowie CBZC zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz kobietę w wieku 21 lat podejrzewanych o te przestępstwa. W ramach czynności procesowych zabezpieczono sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw w postaci telefonów komórkowych, elektronicznych nośników pamięci, kart SIM, komputery oraz przygotowane naklejki z kodami QR. Na miejscu prowadzonych czynności ujawniono ponadto susz roślinny marihuany, a także znaczą sumę pieniędzy w walutach obcych.

Dwóm zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z oszustwem i nielegalnym posiadaniem środków odurzających. Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni przyznali się do wszystkich zarzucanych im wyżej wymienionych czynów zabronionych. Wobec mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Obecnie trwają czynności związane z ustaleniem wszystkich osób pokrzywdzonych.

(CBZC / mw)

Powrót na górę strony