Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy „wnuczek” zatrzymany i tymczasowo aresztowany

Data publikacji 19.07.2023

Policjanci z mokotowskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego zatrzymali mężczyznę w wieku 18 lat, który brał udział w oszustwie seniorki stosując metodę na tzw. wnuczka, a od drugiej próbował wyłudzić pieniądze. Dzięki szybkiej interwencji policjantów, mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku i usłyszał zarzut oszustwa oraz usiłowania oszustwa. Mokotowski sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 18-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara od 6 miesięcy nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Starsza kobieta odebrała telefon od swojej „płaczącej wnuczki”, która poinformowała ją, że jechała samochodem i potrąciła kobietę w ciąży, która trafiła do szpitala. By wnuczka mogła uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebne były pieniądze - 12 000 złotych, dolary lub biżuteria i najlepiej spakowane do reklamówki. Po odbiór „kaucji”, miał przyjść mecenas o nazwisku „Majewski”.

Przekonana o konieczności podjęcia współpracy z organami ścigania, kobieta zadzwoniła na Policję, aby dopytać o szczegóły. Reakcja policjantów była natychmiastowa i już po chwili kobieta zorientowała się, że miała do czynienia z oszustami. Dzięki współpracy starszej pani z policjantami „odbierak” pieniędzy został zatrzymany, a środki finansowe zostały na swoim miejscu.

Tyle szczęścia nie miała seniorka, która padła ofiarą oszustów dzień wcześniej. 18-latek wprowadził w błąd kobietę co do własnej tożsamości, podając się za mecenasa i spowodował, że pokrzywdzona przekazała mu  20 000 złotych. Po wszystkim, kiedy skontaktowała się ze swoim wnuczkiem, zorientowała się, że została oszukana.

Mężczyźnie biorącemu udział w przestępstwie funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego zarzucili udział w tych oszustwach, a zgromadzony materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie dwóch zarzutów i skierowanie wniosku do sądu o zastosowanie wobec 18-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą mokotowscy policjanci i wiele wskazuje na to, że podejrzany może mieć związek z innymi tego typu oszustwami. Czynności w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów.

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów.

Policja ostrzega!

 1. Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
 2. Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 3. Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
 4. Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
 5. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 6. Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
 7. Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować!
 8. Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
 9. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 10. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 11. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!

(KSP / mw)

Powrót na górę strony