Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantem po prostu się jest…

Data publikacji 31.07.2023

Dwóch policjantów z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymało w dniu wolnym od służby pijanych kierowców. Mężczyźni w wieku 38 i 47 lat wpadli w ręce zastępcy naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i policjanta z Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Narkotykowej KWP w Katowicach. Reagujmy, kiedy widzimy, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy. Jeden telefon wystarczy, by zapobiec tragedii.

Policjanci codziennie udowadniają, że służba w Policji nie kończy się z chwilą opuszczenia murów jednostki. Każdego dnia, nawet na urlopie i w dniu wolnym od służby reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy lub gdy łamane jest prawo.

W niedzielne przedpołudnie, 30 lipca 2023 roku komisarz Roman Bujak – zastępca naczelnika wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zauważył alfa romeo, które zatrzymało się w pobliżu, a zza jego kierownicy chwiejnym krokiem wysiadł pewien mężczyzna. Po chwili z samochodu wysiadł pasażer, który również miał problem z utrzymaniem równowagi, jednak pomimo tego, przesiadł się... za kierownicę.

Policjant będący na wolnym od razu ruszył w kierunku odjeżdżającego auta. Razem z nim w pościg ruszył kryminalny z wydziału do walki z przestępczością narkotykową z Katowic, który również był w pobliżu. Policjanci zatrzymali samochód i obezwładnili mężczyzn. Jak się okazało 38-latek miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu,a jego 47-letni kolega prawie 2. Za swój nieodpowiedzialny czyn odpowiedzą przed sądem. Grozi im wysoka grzywna i do 2 lat więzienia.

Od początku roku w 613 zdarzeniach, których sprawcami byli nietrzeźwi kierujący, zginęło 10 osób, a 62 zostały ranne. Reaguj, gdy widzisz nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę lub jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza Twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo!

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

(KWP w Katowicach / sc)

Powrót na górę strony