Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

52-latka oszukana na tzw. pracownika banku

Data publikacji 08.08.2023

Mieleccy policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie. Tym razem przestępca podał się za pracownika banku. Mężczyzna namówił 52-latkę na zaciągnięcie pożyczki w wysokości 50 tys. złotych i wpłatę tych pieniędzy do wpłatomatu. Po informacji od pracownicy banku policjanci zdążyli powstrzymać kobietę przed wpłatą całości kwoty.

W sobotę (5.08.2023), do mieleckiej jednostki zgłosiła się 52-letnia mieszkanka gminy Mielec, która zgłosiła oszustwo metodą na tzw. pracownika banku. Jak relacjonowała kobieta, odebrała telefon i została poinformowana przez osobę podającą się za pracownika banku, że ktoś włamał się na jej konto bankowe i złożył wniosek o pożyczkę na kwotę prawie 50 tys. złotych.

Rozmówca przekonał kobietę, że aby nie stracić tych pieniędzy, musi złożyć w banku wniosek kredytowy na kwotę 50 tysięcy złotych, a następnie pieniądze wpłacić do wpłatomatu za pomocą kodów BLIK, podanych przez oszusta. Kobieta wykonała polecenia fałszywego pracownika banku i uzyskała pieniądze w placówce.

W tym czasie dyżurny mieleckiej jednostki tuż po wyjściu 52-latki z banku otrzymał zgłoszenie od pracownicy placówki bankowej, że najprawdopodobniej kobieta, która zaciągnęła przed chwilą kredyt jest ofiarą oszustów. Mundurowi niezwłocznie udali się pod wpłatomat zlokalizowany przy banku, gdzie powstrzymali 52-latkę przed wpłatą pozostałych pieniędzy. Niestety kobieta zdążyła wpłacić 36 tys. złotych.

Niestety, mimo wielu informacji medialnych, wciąż dochodzi do oszustw różnymi metodami: „na wnuczka”, „na policjanta”, czy jak w ostatnich miesiącach, „na pracownika banku".

Przypominamy więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj nikomu, kto telefonicznie podaje się za krewnych lub przyjaciół.

Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się samemu z taką osobą.

Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (numer 112).

(KWP w Rzeszowie / kp)

Powrót na górę strony