Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje – bezpieczna prędkość

Sezon wakacyjny w pełni, a dobre warunki pogodowe, niestety – zachęcają część kierujących pojazdami do zwiększania prędkości na drodze. Od lat, nadmierna prędkość jest jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Policja apeluje o o rozsadek i rozwagę oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ważne są również inne czynniki tj. m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, pora dnia i roku, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania i jednocześnie skraca czas na podjęcie właściwej reakcji na drodze.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami, stylem życia oraz brawura i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są bledną ocena sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy.

 

Zwolnij i żyj !

 

BRD KGP

Film Zwolnij_i_zyj_.mp4

Pobierz plik Zwolnij_i_zyj_.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.78 MB)

Powrót na górę strony