Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne międzynarodowe ćwiczenia Policji i Ochotniczych Straży Pożarnych

Data publikacji 12.09.2023

Wypadki drogowe i kolizje niestety zdarzają się często i angażują wszystkie służby, w tym Policję Straż Pożarną oraz Pogotowie Ratunkowe. Od tego jak współpracują służby zależy nie tylko życie i zdrowie osób poszkodowanych, ale również właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz zorganizowanie ruchu tak, aby skutki zdarzenia były jak najmniej uciążliwe dla innych osób uczestników ruchu drogowego. W sobotę policjanci wspólnie z strażakami ochotnikami z okolicznych jednostek oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Niemiec ćwiczyli właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego.

Wspólne działania służb na miejscu zdarzenia mają zasadnicze znaczenie, gdyż często od tego zależy zdrowie, a nawet życie osób uczestniczących w wypadku. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Zamknięta lub częściowo zamknięta droga wiąże się z koniecznością ręcznego kierowania ruchem drogowym i aby odbywał się on bezpiecznie i płynnie, niezbędna jest na miejscu uprawniona osoba nim kierująca.

Policjanci ruchu drogowego mają w tym zakresie duże doświadczenie, którym podzielili się, w ramach międzynarodowych ćwiczeń, ze strażakami z OSP Budzów, OSP Stoszowice, OSP Grodziszcze i OSP Przedborowa, a także z kolegami strażakami z THW OV Berlin-Lichtenberg. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń oraz ugruntowania posiadanej już w tym zakresie wiedzy.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, że podczas działań ratowniczych na drodze bardzo często jako pierwsi na miejsce przybywają Ochotnicze Straże Pożarne i to właśnie strażacy - ochotnicy podejmują pierwsze działania w zakresie organizacji akcji i kierowania ruchem drogowym. Apelujemy do wszystkich kierowców i pieszych o nie lekceważenie poleceń strażaków OSP. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem są wiążące dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak więc zarówno dla kierujących jak i pieszych. Niezastosowanie się do nich jest wykroczeniem.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

  • Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej i policjanci na wspólnym zdjęciu
  • Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej i policjanci na wspólnym zdjęciu. W tle radiowozy policyjne i wozy strażackie.
  • Policjantka kieruje ruchem po wypadku drogowym
  • Policjantka kieruje ruchem podczas ćwiczeń, w tle  wóz strażacki i radiowozy
  • Strażak kieruje ruchem podczas ćwiczeń
  • Odprawa końcowa policjantów i strażaków
Powrót na górę strony