Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybka reakcja dyżurnego i skuteczna współpraca z policjantami pozwoliła uniknąć tragedii

Mężczyzna idący na dach budynku z zamieram targnięcia się na własne życie - takie informacje policjantom prewencji przekazał dyżurny średzkiej komendy powiatowej. Przyjął bowiem dosłownie chwilę wcześniej, zgłoszenie telefoniczne o tej sytuacji kryzysowej. Natychmiast na miejsce pojechali mundurowi i podjęli, jak teraz już można powiedzieć, właściwe i skuteczne działania wobec osoby będącej w kryzysie psychicznym. 25-latek zamknął się już w pokoju i wyszedł przez okno na dach, więc trzeba było interweniować szybko. Policjanci weszli siłowo do tego pomieszczenia i niezwłocznie wciągnęli mężczyznę do środka. Tym samym niemal w ostatniej chwili uniemożliwili mu skok, a następnie już bezpieczny trafił pod opiekę lekarzy specjalistów.

Do tego zdarzenia doszło we wtorek, 12 września 2023 roku przed południem na terenie działania funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Zaczęło się od telefonu do oficera dyżurnego jednostki, który przyjął niecodzienne zgłoszenie. Osoba zawiadamiająca przekazała bowiem informację na temat mężczyzny z jednej z miejscowości w gminie, który usiłuje wejść na dach budynku mieszkalnego z zamiarem odebrania sobie życia.

Dyżurny natychmiast skierował na miejsce policjantów, w tym samym czasie ustalając dokładny adres interwencji, a z uwagi na zagrożenie życia, mundurowi potraktowali sprawę bardzo priorytetowo. Chwilę później byli już pod wskazanym adresem i podjęli pierwsze działania. Były one wymagające, ponieważ 25-letni mężczyzna zdążył zamknąć się w pokoju i wyjść przez okno na dach.

Interweniujący funkcjonariusze bez chwili wahania z użyciem siły weszli do tego pomieszczenia i niezwłocznie wciągnęli 25-latka przez okno do środka. Tym samym niemal w ostatniej chwili uniemożliwili mu skok. Z uwagi na stan w jakim znajdował się mężczyzna wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego, który przewiózł 25-latka na konsultacje do szpitala i trafił on pod opiekę lekarzy specjalistów.

Zgłoszenia tego typu zawsze traktowane są przez policjantów priorytetowo, gdyż każda upływająca sekunda, ma olbrzymie znaczenie i może mieć bezpośredni wpływ na życie człowieka. Są to przeważnie trudne i wymagające natychmiastowych oraz trafnych decyzji działania, bo tylko tak można zapobiec tragedii i uratować ludzkie życie. Ważna jest odpowiednia taktyka, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz opanowanie.

Tym razem pomoc przyszła na czas, a to zdarzenie pokazuje, że „Pomagamy i chronimy” to nie tylko motto polskiej Policji, ale misja, którą funkcjonariusze realizują podczas służby. Tego dnia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej spisali się wzorowo, bo szybka reakcja na zgłoszenie i bardzo dobra współpraca mundurowych oraz odpowiednio podejmowane decyzje, przyniosły pożądany efekt.

Zastanawiając się, czy zadzwonić i poinformować służby o zagrożeniu zawsze pamiętajmy, że to życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze!

Jesteś w kryzysie? Fachowcy od pomocy w rozwiązywaniu problemów czekają na Ciebie. Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków udzielających wsparcia w kryzysie. Przypomnijmy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych. Jeszcze w momencie, zanim dojdzie do tragicznych i nieodwracalnych w skutkach wydarzeń!

(KWP we Wrocławiu / sc)

Powrót na górę strony