Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustwo metodą „na brokera”. Pokrzywdzony stracił blisko 25 tysięcy złotych

Data publikacji 15.09.2023

Strzelińscy policjanci prowadzą postępowania dotyczące oszustwa popełnionego metodą „na brokera”, w którym oszust używał aplikacji typu „zdalny pulpit”. Policja ostrzega - punktem wyjściowym do popełnienia oszustwa było zainstalowanie na smartfonie aplikacji AnyDesk, która pozwoliła sprawcy przejąć całkowitą kontrolę nad rachunkiem bankowym pokrzywdzonego mieszkańca powiatu strzelińskiego. Jak ustalono wszystko zaczęło się od odebrania telefonu od rzekomego brokera, który zachęcił niczego nieświadomą ofiarę do zainwestowania środków zgromadzonych na koncie bankowym w kryptowaluty. W ten sposób pokrzywdzony stracił blisko 25 tysięcy złotych. Jeśli padłeś ofiarą takiego oszustwa, zgłoś ten fakt Policji i najszybciej jak to możliwe złóż reklamację w banku.

W prowadzonej sprawie z konta bankowego mieszkańca powiatu strzelińskiego zniknęły oszczędności o znacznej wartości. W toku podjętych czynności policjanci ustalili, że pokrzywdzony zainstalował aplikację typu „zdalny pulpit”. W ten sposób sprawca przejął kontrolę nad danymi, a następnie wykonał operację bankową. Jak ustalono chwilę wcześniej mężczyzna za namową „brokera”, bezpośrednio po zainstalowaniu aplikacji, wykonał operację bankową o wartości 24 tysięcy złotych. Następnie oszust za pomocą kodu Blik wykonał kolejną transakcję, tym razem o wartości 900 złotych. Śledczy ustalili, że wszystko zaczęło się od odebrania telefonu od rzekomego brokera, który zachęcił mężczyznę do zainwestowania swoich środków zgromadzonych na koncie bankowym w akcje spółek sektora finansowego. 

Jak nie stać się ofiarą? Zawsze zachowaj czujność i nie działaj pochopnie. Koniecznie upewnij się z kim rozmawiasz, nie daj się zmanipulować. Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś z banku ROZŁĄCZ SIĘ. Skontaktuj się z bankiem, najlepiej osobiście udaj się na placówki bankowej lub natychmiast samodzielnie zadzwoń na infolinię swojego banku (pod numer, który znajdziesz na stronie swojego banku).

Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że nie utracimy swoich oszczędności.

(KWP we Wrocławiu / kc)

Powrót na górę strony