Aktualności

42-latek z zarzutem znęcania i zakazem zbliżania się do rodziny

Data publikacji 19.09.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali 42 – letniego mieszkańca gminy Przeciszów. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad żoną oraz dwójką dorosłych dzieci. Agresor otrzymał zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonych, a także policyjny dozór.

W piątek, 15 września 2023 roku tuż przed godziną 11.00 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 42-letni mieszkaniec gminy Przeciszów. Na miejsce pojechał jeden z patroli. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna jest agresywny wobec 40-letniej żony, którą uderzył oraz dwójki dzieci w wieku 18 i 21 lat.

W związku z podejrzeniem, że w rodzinie dochodzi do przestępstwa znęcania agresor został zatrzymany. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu. Z kolei pokrzywdzeni zostali objęci pomocą w ramach procedury Niebieska Karta.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z Komisariatu Policji w Zatorze. W ciągu doby zebrali dowody wskazujące na fakt, że zatrzymany od trzech lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz psychicznie nad dziećmi. Czynów tych najczęściej dokonywał będąc pod wpływem alkoholu.

Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. W sobotę, 16 września 2023 roku zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

Po opuszczeniu Prokuratury mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy, że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.   

(KWP w Krakowie / sc)

Powrót na górę strony