Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jedyna szansa na ratunek dla 67-latka: pomoc policyjnych lotników

Data publikacji 23.09.2023

- Prawie 400 km i ponad 5 h zajęłoby karetce pogotowia dostarczenie serca dla pacjenta Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Transport samolotem też nie dawał gwarancji zmieszczenia się w czasie, bo trzeba było wziąć pod uwagę czas dojazdu na i z lotniska. Kolejny raz naszą ostatnią nadzieją, byli policyjni lotnicy. Dobrze wspólnie skoordynowana akcja pozwoliła na dostarczenie z województwa świętokrzyskiego organu dla 67-letniego mężczyzny w niewiele ponad godzinę - z uznaniem o współpracy medyków i Policji mówi koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala Mateusz Rakowski.

Czas biegł nieubłaganie. Było zaledwie kilka godzin, by przygotować akcję. Około południa koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala zwrócił się do Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP z pytaniem, czy lotnicy mogą pomóc w dostarczeniu tego cennego organu dla pacjenta, któremu tylko przeszczepienie serca dawało szansę na dalsze życie. Gdy tylko transport policyjnym śmigłowcem okazał się możliwy, wyznaczono załogę i przystąpiono do szczegółowych ustaleń. Wyznaczono trasę przelotu i sprawdzono warunki meteorologiczne. - Dość dobrze znamy lądowisko przy szpitalu we Wrocławiu, tam już kilkukrotnie lądowaliśmy z organami do transplantacji. Natomiast nowym miejscem było dla nas to w województwie świętokrzyskim. Tu nie mogliśmy wykorzystać lądowiska szpitalnego, więc musieliśmy znaleźć lądowisko w terenie przygodnym, możliwie najbliżej szpitala. I tak to lokalne boisko, zabezpieczone przez strażaków, pozwoliło nam na wylądowanie i oczekiwanie na zespół transplantacyjny z cennym organem. Idealne zgranie w czasie umożliwiło zaledwie 10 minut po wylądowaniu przyjąć na pokład medyków i serce dla pacjenta oczekującego na przeszczep. Zgodnie z planem po około godzinie byliśmy już we Wrocławiu, a cenny organ trafił natychmiast na blok operacyjny. My z kolei po uzupełnieniu paliwa, wróciliśmy do naszej bazy w Warszawie - mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.

W tym czasie, gdy lotnicy wracali na lotnisko na warszawskim Bemowie, w szpitalu we Wrocławiu trwała już operacja ratująca życie 67-letniego pacjenta z obustronną niewydolnością serca. - Mężczyzna korzystał z mechanicznego wspomagania krążenia, ale gdy i to zaczęło zawodzić, lekarze postanowili wszczepić pacjentowi dodatkową pompę. Nadal jednak istniała konieczność pilnego przeszczepienia serca. Tylko tak można było uratować życie pacjentowi. Jak zwykle w takich sytuacjach czas nie był naszym sprzymierzeńcem. Cztery godziny - to maksymalny czas na całą procedurę: od chwili pobrania organu, przez transport, do wszczepienia. Im więcej tego czasu będzie miał zespół transplantacyjny, tym większa szansa zakończenia sukcesem operacji i szybszego powrotu do formy pacjenta po przeszczepie. Z pomocą ruszyli policyjni lotnicy, którzy w kilkadziesiąt minut przetransportowali serce. Nasz pacjent jest już po operacji. Po kilkunastu godzinach został ekstubowany i samodzielnie oddycha. Powoli wraca do zdrowia. Z ogromną radością dobre wiadomości przyjęła też żona pacjenta, która prosiła, by podziękować całemu zespołowi transplantacyjnemu i policyjnym lotnikom za pomoc i profesjonalne działanie - dodał koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala Mateusz Rakowski.

Poprzednie akcje transportu organów z udziałem policyjnych lotników:

 1. Lot z sercem
 2. Z sercem na pokładzie policyjnego Bella
 3. "Akcja Serce" - pomogli policyjni lotnicy
 4. Policyjny Black Hawk z sercem na pokładzie
 5. Wyjątkowy dzień - wyjątkowy dar. Serce w policyjnym śmigłowcu
 6. Policyjny Black Hawk znów w akcji. Z sercem po serce
 7. Z Pomorza na Dolny Śląsk - policyjnym Black Hawkiem na ratunek 40-latkowi
 8. Lot policyjnego "Sokoła" z sercem dla 31-latka
 9. Ze wschodniej granicy na Pomorze - lot z podwójnym sercem
 10. Black Hawk z cennym organem na pokładzie
 11. Majówka z niejednym sercem
 12. Weekendowa misja z sercem
 13. Szczęśliwa 13
 14. Policyjny śmigłowiec zdążył na czas
 15. Podniebna sztafeta z sercem na pokładzie
 16. Wakacyjne loty z sercem
 17. Nowe życie z drugim sercem
 18. Wspólnie możemy więcej
 19. Trzynastego - wszystko zdarzyć się może
 20. Policyjnym Bellem po serce do transplantacji
 21. Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie
 22. Policyjni lotnicy pomogli dostarczyć organy do transplantacji dla trzech pacjentów
 23. Nocne loty po życie
 24. Policyjni lotnicy z sercem dla 66-latka
 25. Czarny Jastrząb poleciał na ratunek

Tekst: . insp. Anna Kędzierzawska z BKS KGP 

Film/foto: sierż. szt. Kamil Kłeczek, z BKS KGP, podkom. Ewelina Wrzesień z KPP w Ostrowcu Świętokrzyski, Mateusz Rakowski z USK we Wrocławiu

Montaż: sierż szt. Kamil Kłeczek

 • Policyjny śmigłowiec nisko nad przyszpitalnym lądowisku.
 • Pilot śmigłowca w czarnym hełmie.
 • Ratownik medyczny wyjmuje z samochodu pojemnik do transportu organów, obok członek załogi policyjnego śmigłowca.
 • Pilot niesie pojemnik do transportu organów w kierunku oczekującego śmigłowca, z nim podąża mężczyzna.
 • Widok na kabinę pilotów policyjnego śmigłowca.
 • Członek załogi policyjnego śmigłowca obserwuje widoczny w dole budynek szpitala.
 • Wejście na SOR widoczne z pokładu policyjnego śmigłowca stojącego na przyszpitalnym lądowisku.
 • Policyjny pilot przygotowuje się do lotu.
 • Podświetlona tablica przyrządów w kokpicie policyjnego śmigłowca, w dole nocna panorama miasta.
Powrót na górę strony