Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czworonożny policjant na emeryturze

Data publikacji 25.09.2023

Czworonożni policjanci nie noszą munduru, ale są idealnymi partnerami w codziennej służbie. Patrolują ulice, wykrywają materiały wybuchowe, narkotyki, tropią i obezwładniają przestępców. Psy służbowe po ukończeniu 9 roku życia mogą przejść na emeryturę. Minął rok odkąd na emeryturę przeszedł owczarek niemiecki „Juhas”, który służył w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Psią emeryturę spędza wraz ze swoim dotychczasowym opiekunem i jego rodziną.

Juhas ma już 10 lat, na świat przyszedł 12 sierpnia 2013 roku. Swoją psią służbę rozpoczął od pięciomiesięcznego przeszkolenia w systemie tresury indywidualnej, realizowanej w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie pod nadzorem instruktorów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, a następnie od 2015 roku został partnerem i przyjacielem swego przewodnika asp. szt. Bartłomieja Fiszbain. W 2022 roku nasz czworonożny kolega przeszedł na emeryturę. Jak się teraz miewa? Trafił pod opiekę swojego opiekuna i zamieszkał w jego domu, gdzie  poznał dwóch psich przyjaciół, którzy już mieszkali pod dachem funkcjonariusza oraz jego rodziny. Juhas jest otoczony opieką i jest w dobrej kondycji. Jedynie siwa sierść na kufie zdradza wiek psa. Czworonożny „emeryt” chodzi na spacery z domownikami. Poprzez głaskanie oraz czułość okazywana jest mu wdzięczność za to, jakim był wspaniałym funkcjonariuszem. Pomimo upływu czasu nie zapomniał służby, doskonale pamięta wszystkie komendy i potrafi zachować czujność. Nadal w jego oczach widać oddanie swojemu partnerowi i oby jak najdłużej ta iskierka świeciła.

Czworonożni funkcjonariusze Policji pełnią nie mniej ofiarną i wyczerpującą służbę niż ludzie. Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik. Dzięki tym przepisom opiekunowie psów służbowych otrzymali wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia. Takie wsparcie powoduje, że są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę. Aktualnie w Małopolsce na policyjnej emeryturze przebywa 27 psów.

(KWP w Krakowie / kc)

  • Pies policyjny na emeryturze
  • Pies policyjny na emeryturze
  • Pies policyjny na emeryturze
  • Pies policyjny na służbie
  • Pies policyjny na służbie
Powrót na górę strony