Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia „Borzygniew 2023” – dolnośląscy policjanci, ratownicy WOPR i WSR szkolili żołnierzy WOT

Data publikacji 25.09.2023

W minioną sobotę, 23 września 2023 r., na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Borzygniewie odbyło się szkolenie żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Instruktorami, którzy dzielili się z uczestnikami ćwiczeń swoją wiedzą i doświadczeniem, byli policjanci z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej oraz wrocławskiej komendy miejskiej, a także ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Wodnej Służby Ratowniczej. Tematem przewodnim szkolenia było doskonalenie umiejętności ratunkowych i technicznych niezbędnych do wykonywania czynności na terenach wodnych oraz prowadzenia działań poszukiwawczych.

Szkolenie, w którym udział wzięli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzielono na dwie strefy – wodną oraz lądową. W każdej z nich ćwiczenia miały charakter obwodowo-stacyjny. W części wodnej swoją wiedzą, doświadczeniem i specjalistycznymi umiejętnościami podzielili się z kursantami funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i ratownicy WOPR i WSR. Policyjni wodniacy oraz ratownicy po szczegółowym instruktażu, ćwiczyli z wojskowymi konkretne czynności podejmowane podczas działań ratunkowych prowadzonych na otwartych zbiornikach wodnych. Była to świetna okazja do sprawdzenia algorytmów współpracy pomiędzy służbami ratunkowymi, a także doskonalenia umiejętności posługiwania się sprzętem do ratownictwa wodnego m.in. rzutką ratowniczą. Żołnierze mieli ponadto możliwość sprawdzenia się w wykonywaniu łańcucha życia, a także skoku desantowego.

W części lądowej natomiast, za przeprowadzenie szkolenia odpowiedzialni byli mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Spośród kilku zagadnień, z którymi mogli zapoznać się wojskowi, było między innymi prowadzenie działań poszukiwawczych, również z wykorzystaniem psa służbowego. To wszystko po to, aby w przypadku konieczności współpracy, żołnierze jeszcze skuteczniej współdziałali z funkcjonariuszami 

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się szkolenie prowadzone przez policyjnego przewodnika psa służbowego, który objaśniał tajniki poszukiwań osoby zaginionej z wykorzystaniem właśnie „czworonożnego funkcjonariusza”. Żołnierze mieli okazję zobaczyć podczas działań Kokę – psa, który już wielokrotnie pokazał, jak skuteczny potrafi być psi nos, gdy służby starają się zlokalizować sprawcę przestępstwa. Przewodnik opowiedział wojskowym również o tym, jak współpracuje się z psem tropiącym i jakich sytuacji trzeba unikać podczas poszukiwań, aby pies nie zgubił tropu, gdy podąża za osobą zaginioną.

„Borzygniew 2023” to już kolejna edycja szkolenia służb mundurowych. W przyszłości planowane są kolejne, aby móc jeszcze skuteczniej łączyć siły w niesieniu pomocy potrzebującym. Tego typu ćwiczenia to bez wątpienia niepowtarzalna okazja, żeby wymienić się doświadczeniami, zdobytą wiedzą i umiejętnościami, a także poznać specyfikę zadań realizowanych przez poszczególne rodzaje służb. Jest to niezbędne, aby być przygotowanym do podjęcia efektywnej współpracy nawet w najtrudniejszych warunkach.

podkom. Przemysław Ratajczyk
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 • Żołnierze ćwiczą w zalewie ratowanie człowieka.
 • Żołnierz wciąga na łódkę tonącego mężczyznę.
 • Policjant podczas ćwiczeń z łódki obserwuje jak żołnierze ratują tonącego człowieka
 • Łodzie policyjna i wodnej służby ratowniczej stojące przy nabrzeżu.
 • Policjant i ratownik medyczny stojący przy łodzi wodnej służby ratunkowej obserwują zalew i płynącego na skuterze mężczyznę.
 • Łódź policyjna stojąca na nadbrzeżu akwenu wodnego.
 • Policjanci na nadbrzeżu przy łodziach instruują żołnierzy jak przygotować sprzęt do radowania tonącej osoby.
 • Dolnośląscy policjanci, strażacy i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
 • Żołnierze z założonymi kapokami słuchają policjanta
 • Dolnośląscy policjanci, strażacy i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego płyną policyjną łodzią
 • Policjantka pokazuje żołnierzom jak prawidłowo używać rzutki ratowniczej.
 • Policjant na brzegu przygląda się akcji ratunkowej przeprowadzanej przez żołnierzy.
 • Dolnośląscy policjanci, strażacy i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zebrani podczas szkolenia na brzegu zalewu.
 • Policjant wraz z psem policyjnym przemawia do żołnierzy
 • Ratownik z Wodnej Służby Ratowniczej przygląda się jak żołnierze udzielają pierwszej pomocy na fantomie.
Powrót na górę strony