Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śląscy policjanci kolejny raz na podium XI Grom Challenge

Data publikacji 27.09.2023

Grom Challenge to ekstremalny bieg terenowy wzorowany na pierwszych selekcjach do elitarnej jednostki wojskowej GROM. XI edycja ekstremalnego biegu terenowego odbyła się na poligonie w miejscowości Czerwony Bór i zgromadziła prawie 400 zawodników, którzy musieli pokonać 30-kilometrową trasę i kilkadziesiąt wymagających przeszkód. A wszystko to w wojskowym ekwipunku. Śląscy policjanci zajęli 2. miejsce. Gratulujemy!

Siła bez honoru jest pusta, jałowa. Niszczy. Nie umie budować.
A honor… Bez honoru nie da się, po prostu.

Generał Sławomir Petelicki

Grom Challenge SIŁA i HONOR to ekstremalny bieg terenowy organizowany przez byłych i obecnych żołnierzy Jednostki Wojskowej 2305 GROM. Wzorowany jest na pierwszych selekcjach do tej elitarnej formacji. Nie ma mowy o taryfie ulgowej - Grom Challenge weryfikuje siłę charakteru jego uczestników. XI edycja prestiżowych zawodów pod nazwą „Siła i honor” odbyła się 16 września na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Na starcie stanęło prawie 400 osób podzielonych na dwuosobowe zespoły, które chciały sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Byli to zawodnicy reprezentujący jednostki sił zbrojnych RP, funkcjonariusze służb podległych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, osoby cywilne oraz drużyny zza granicy. Wyzwanie podjęła również drużyna dwóch śląskich policjantów.

Zadaniem zawodników było pokonanie trasy bez informacji o jej przebiegu, długości I dokładnym końcu. Zawodnicy do ostatniej chwili nie wiedzieli, jakie „atrakcje” przygotowali dla nich organizatorzy. Jak się okazało, trasa wynosiła 30 kilometrów i przebiegała przez bardzo trudny teren prowadzący przez przełaj lasów, żwirowisk, piaskowni, bagien i rzek oraz obiektów militarnych. Na zawodników czekało kilkadziesiąt naturalnych i sztucznych przeszkód. A te były mordercze! Na trasie biegu zawodnicy pokonywali przeszkody wodne (w tym kilka kilometrów rowów wodnych i bagien) oraz wysokościowe. Nie zabrakło konkurencji siłowych, wytrzymałościowych, nawigacyjnych, logicznych oraz dotyczących medycyny pola walki. Zawodnicy musieli również wziąć udział w konkurencjach strzeleckich, korzystając z broni długiej i krótkiej oraz pokonać tor taktyczny ośrodka poligonowego. Dodatkowym utrudnieniem był ekwipunek. Trasę należało pokonać w umundurowaniu, wojskowych butach oraz z plecakiem. Jak przyznają śląscy policjanci, najtrudniejszy był ich zdaniem bieg terenowy z przeszkodami o charakterze militarnym.

Do mety w wyznaczonym limicie czasowym (8,5 h) dotarło ponad 160 dwuosobowych drużyn. Śląscy policjanci od kilku edycji tradycyjnie już zajmują podium Grom Challenge. Tym razem mundurowi stanęli na jego drugim stopniu. Policjanci trasę pokonali w 4 godziny i 48 minut. Do zwycięstwa zabrakło im 8 minut. Gratulujemy!

Dwa zdjęcia obok siebie. Na pierwszym dwie osoby stoja na podium, trzecia osoba schodzi w bok. Na drugim zdjęciu dwaj mężczyźni siedzą obok siebie na transporterze opancerzonym

 

 • Zdjęcie. Grupa zawodników stoi przed startem w biegu
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Zawodnik czołga się po ziemi
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Grupa zawodników pokonuje przeszkodę wodną
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Widok na staw, który pokonuje grupa zawodników
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Grupa zawodników pokonuje trasę zawodów - wzniesienie
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Zawodnik z karabinem podczas konkurencji strzeleckiej
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Widoczna konstrukcja do wspinania i zawodnicy, w tle na niebie smiegłowiec
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • Zdjęcie. Widoczny medal zawodów
  Foto: Edyta Korupczyńska
 • zawodnicy zbiegają z góry
Powrót na górę strony