Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Nysy uratowali życie 41-latkowi - zostali odznaczeni medalem im podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Data publikacji 29.09.2023

4 lipca, po godzinie 23:00, dyżurny nyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który stoi już poza barierą mostu. Sytuacja nabierała dramatycznego obrotu. Na szczęście na miejscu znaleźli się policjanci z Nysy - podkom. Rafał Gonsior oraz st. post. Agnieszka Palak. Po chwili do pomocy przybiegł ich kolega ze służby kryminalnej. Zobaczcie nagranie z tej interwencji. Wszystko skończyło się dobrze. 41-latek cały i zdrowy trafił pod opiekę lekarzy. Również z takimi wyzwaniami wiąże się nasza służba.

4 lipca 2023 roku po godzinie 23:00, dyżurny nyskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że mężczyzna chce targnąć się na swoje życie. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Informacja została przekazana do wszystkich patrolujących miasto funkcjonariuszy.

Jako pierwsi mężczyznę odnaleźli podkom. Rafał Gonsior oraz st. post. Agnieszka Palak. Sytuacja była dramatyczna - 41-latek stał za barierami wiaduktu na ul. Piłsudskiego w Nysie. Policjanci przytrzymali mężczyznę i zaczęli z nim rozmowę. Gdy do pomocy przybiegł funkcjonariusz służby kryminalnej z Nysy, mężczyzna został wciągnięty na bezpieczną stronę mostu.

Za swoją postawę 22 września br. został odznaczony medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. To wyróżnienie mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”. O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.

(KWP w Opolu / sc)

Film Film z akcji ratunkowej mężczyzny

Pobierz plik Film z akcji ratunkowej mężczyzny (format mp4 - rozmiar 10.43 MB)

Powrót na górę strony