Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla 35-latka i 48-latka za oszustwa przy inwestycjach w kryptowaluty

Data publikacji 09.10.2023

Policjanci z ryckiej komendy zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w oszustwach przy inwestycjach w rynek kryptowalut. Ich ofiarą padła mieszkanka powiatu ryckiego, od której chcieli wyłudzić blisko 10 tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci, mężczyźni w wieku 35 i 48 lat brali także udział w dwóch innych oszustwach, gdzie łącznie pokrzywdzeni stracili 25 tysięcy złotych. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ryccy kryminalni ustalili i zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu ryckiego w wieku 35 i 48-lat, którzy wspólnie z innymi osobami dokonywali oszustw przy inwestycjach w rynek kryptowalut.

Jak ustalili  policjanci, oszuści pod koniec września próbowali wyłudzić od 67-letniej mieszkanki powiatu ryckiego blisko 10 tysięcy złotych. Skontaktowała się z nią telefonicznie kobieta podająca się za pracownika firmy zajmującej się kryptowalutami.  Pracownica poinformowała 67-latkę, że na jej koncie kryptowalutowym  znajduje się kwota ponad 26 tysięcy dolarów. Niestety jak twierdziła, były one zablokowane.

W celu odblokowania konta inwestycyjnego poleciła 67-latce dokonanie przelewu na wskazane konto bankowe i konkretnego odbiorcę.  Wcześniej pracownica stwierdziła, że koniecznością jest pobranie i zainstalowanie przez seniorkę  na telefonie aplikacji do zdalnego pulpitu Any Desk.  Kobieta wykonała polecenie. Na szczęście ostatecznie nie dokonała wpłaty pieniędzy.

W trakcie dalszych czynności  policjanci ustalili, że obaj zatrzymani brali udział w dwóch innych oszustwach. Funkcjonariusze dotarli do osób pokrzywdzonych, które złożyły zeznania. Łącznie w wyniku działań grupy, poszkodowane osoby zostały oszukane na łączną kwotę 25 tysięcy złotych.  Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci odzyskali część wyłudzonych pieniędzy. Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa. Na wniosek śledczych w ubiegłym tygodniu, Sąd Rejonowy w Rykach zastosował wobec nich  środek zapobiegawczy w formie tymczasowego aresztowania. Za oszustwa mężczyznom grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków finansowych oraz danych ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut. Działaj rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!

(KWP w Lublinie / kp)

Powrót na górę strony