Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na opał”

Data publikacji 11.10.2023

Oszuści wykorzystują najróżniejsze sposoby, aby wyłudzić od innych pieniądze. Obok oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek” pojawiają się także oszustwa „na opał”. Ofiarami takiego nieuczciwego działania stali się w minionym roku, między innymi mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wychodząc naprzeciwko takim zdarzeniom, apelujemy o rozwagę podczas internetowych zakupów. Rozsądek, ograniczone zaufanie i niepodejmowanie pochopnych decyzji mogą ustrzec nas przed utratą pieniędzy.

Sezon grzewczy to doskonała okazja dla oszustów. Przestępcy zamieszczają w Internecie oferty sprzedaży opału, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy. W taki właśnie sposób w poprzednim sezonie zostali oszukani między innymi mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Jeden z pokrzywdzonych z powiatu lubińskiego znalazł na portalu społecznościowym ofertę sprzedaży drewna opałowego w atrakcyjnej cenie. W rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą ustalił szczegóły transakcji. Mężczyzna wpłacił zaliczkę na wskazane konto bankowe i oczekiwał na przesyłkę. Niestety czas realizacji zamówienia minął, a kupujący nie otrzymał towaru. Gdy kontakt ze sprzedawcą się urwał, mężczyzna uświadomił sobie, że został oszukany.

W związku z powyższym, aby takie sytuacje się nie powtórzyły w tym sezonie, apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas internetowych zakupów. Prosimy o ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału. „Super oferta” i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców. Sprawdzajmy ich wiarygodność. Przy składaniu zamówienia wybierajmy opcję zapłaty przy odbiorze.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony