Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stalowowolski policjant uratował dławiące się dziecko

Data publikacji 13.10.2023

St. asp. Marcin Gomułczak - policjant wydziału dochodzeniowo-śledczego stalowowolskiej policji udzielił natychmiastowej pomocy noworodkowi, który dławił się i miał trudności z oddychaniem. Dzięki podjętym przez niego czynnościom, udało się przywrócić dziecku prawidłowy oddech. Dziewczynka została przewieziona wraz z rodzicami do szpitala.

Wczoraj po godzinie 21, do stalowowolskiej komendy wbiegła roztrzęsiona kobieta z noworodkiem na rękach. Dziecko dławiło się, miało trudności z oddychaniem i widocznie zasinioną twarz. Rodzice przekazali, że córeczka najprawdopodobniej zakrztusiła się pokarmem i widząc, że traci funkcje życiowe, przybiegli do komendy prosząc o pomoc.

Policjanci natychmiast przystąpili do działania. Dyżurni powiadomili zespół ratownictwa medycznego, a pełniący tego dnia dyżur  policjant wydziału dochodzeniowo-śledczego, st. asp. Marcin Gomułczak, rozpoczął udzielanie pierwszej pomocy. Ułożył dziecko na przedramieniu, stabilizując jednocześnie głowę twarzą zwróconą ku dołowi, a następnie wykonał uderzenia między łopatkami. Wielokrotne powtórzenie tej czynności spowodowało, że trzytygodniowe niemowlę odzyskało prawidłowy oddech. Chwilę później, na miejscu pojawili się ratownicy medyczni. Dziewczynka wraz z rodzicami została przewieziona do szpitala.

Policjant, który podjął czynności ratunkowe wobec noworodka doskonale wiedział co ma robić, ponieważ posiada tytuł ratownika z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

(KWP w Rzeszowie / wsz)

Powrót na górę strony