Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sukces wałbrzyskich funkcjonariuszy kryminalnych. Tymczasowy areszt dla 33-latka za udział w oszustwach metodą „na policjanta”

Data publikacji 16.10.2023

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu w miniony czwartek zatrzymali 33-letniego mieszkańca Wrocławia podejrzanego o udział w wyłudzeniach pieniędzy metodą "na policjanta”. Osoby pokrzywdzone jego przestępczą działalnością straciły łącznie blisko 150 tysięcy złotych. Wałbrzyski sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec wrocławianina środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Pod koniec minionego tygodnia kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu realizując ustalenia własne zatrzymali na terenie Wrocławia 33-letniego mężczyznę, który brał udział w oszustwach metodą "na policjanta”. Mundurowi ustalili, że mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska w okresie od 19 września do 11 października tego roku brał udział w pięciu tego typu oszustwach. Pokrzywdzone osoby to mieszkańcy Wałbrzycha, Poznania, Nowej Soli i Oleśnicy w wieku od 72 do 89 lat, którzy łącznie stracili blisko 150 tysięcy złotych. Udział 33-latka w przestępstwach polegał głównie na odbieraniu pieniędzy od pokrzywdzonych.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie pięciu zarzutów oszustw i skierowania wniosku do sądu o zastosowanie wobec 33-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, więc niewykluczone są kolejne policyjne zatrzymania.

Policja ostrzega!

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
 • Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
 • Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
 • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować!
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do żadnych celów!
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!

(KWP we Wrocławiu / kc) 

Film Sukces wałbrzyskich funkcjonariuszy kryminalnych. Tymczasowy areszt dla 33-latka za udział w oszustwach metodą „na policjanta”

Pobierz plik Sukces wałbrzyskich funkcjonariuszy kryminalnych. Tymczasowy areszt dla 33-latka za udział w oszustwach metodą „na policjanta” (format mp4 - rozmiar 5.32 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony