Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt Escapetruck: czy można uciec od horroru handlu ludźmi?

Data publikacji 23.10.2023

23 października br. ruszył w Polsce wyjątkowy projekt edukacyjny Escapetruck, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi. Uroczystego otwarcia dokonała Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Pani Daphne Bergsma, przedstawiciel Miasta Stołecznego Warszawy, Uniwersytetu Wrocławskiego, Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Głównej Straży Granicznej, instytucji, które współpracowały z Ambasadą przy realizacji przedmiotowej inicjatywy. Escapetruck odwiedzi w dniach 23-28 października br. Warszawę, Kraków i Wrocław.

Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.

We wrześniu br. Escapetruck stacjonował w Amsterdamie. W Polsce projekt realizowany będzie w dniach:

 • 23-24 października br. Warszawie, na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich;
 • 25-26 października br. w Krakowie, na parkingu po północnej stronie Stadionu im. Henryka Reymana (Stadion Wisły), od ulicy Władysława Reymonta;
 • 27-28 października br. we Wrocławiu, na parkingu Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje kampanii kierowane będą również do mieszkańców mniejszych miast i miejscowości.

Zagadnienie handlu ludźmi zostaje tu przedstawione odwiedzającym w formie escape roomu. Mimo że jest to gra, na jej uczestników czekają skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenia.

Biorący udział w grze poznają prawdziwe historie osób, które stały ofiarą handlu ludźmi, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb. Podczas gry uczestnicy – w grupach do 6 osób – muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z niezmiernie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku. Warto zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomoże nam zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.

Obecni na miejscu policjanci udzielają informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.

Należy pamiętać, że przestępstwo handlu ludźmi jest formą współczesnego niewolnictwa, stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, rażąco godzącą w podstawowe prawa człowieka. Narusza niezbywalne prawo każdego człowieka do wolności i godności zagwarantowanej przez liczne porozumienia międzynarodowe, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Każdego roku około 2 miliony ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego 1/3 stanowią dzieci.

Polska jest nie tylko krajem pochodzenia współczesnych niewolników czy krajem, przez który przebiega szlak tranzytowy, ale również krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Pokrzywdzonych tym procederem jest dziś na świecie więcej niż kiedykolwiek w historii, a handel ludźmi jest jednym z najbardziej dochodowych nielegalnych biznesów.

Mając świadomość tego, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, polska Policja aktywnie włącza się w różnorodne działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie tego procederu. Ważna jest bowiem nie tylko skuteczność, współpraca i profesjonalizm służb i instytucji, zaangażowanych w zapobieganie i zwalczanie tego przestępstwa, ale również świadomość społeczna obywateli.

Wspólnie powiedzmy STOP handlowi ludźmi.

(Biuro Prewencji KGP)

 • Samochód ciężarowy z kontenerem przystosowanym do gry w stylu escape room (escapetruck)
 • Po prawej stronie kontener przystosowany do gry w stylu escape room, w tle Pałac Kultury i Nauki.
 • Przedstawiciele Policji, Ambasady Holenderskiej i Miasta Stołecznego na tle escapetrucka.
 • Po lewej stronie uczniowie klas mundurowych po lewo przedstawiciele Policji, Ambasady Holenderskiej i Miasta Stołecznego na tle escapetrucka.
 • Pani Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce przemawia po prawej stronie przedstawiciele Policji stoją obok escapetrucka po lewej stronie policjanci i uczniowie klas mundurowych na tle Pałacu Kultury i Nauki.
 • Uczestnicy inauguracji projektu na tle escapetrucka.
 • Przedstawiciele Policji i osoby uczestniczące w inauguracji projektu stoją obok escapetrucka.
 • Przedstawiciele Policji polskiej i holenderskiej wraz z uczestnikami inauguracji projektu stoją obok escapetrucka.
 • Wnętrze escapetrucka stylizowane na kuchnię, po prawej stronie zlew z naczyniami, na ścianie osiem małych ekranów dotykowych. Policjantka i dwie osoby próbują rozwiązać zagadki.
 • Wnętrze escapetrucka stylizowane na pokój połączony z łazienką. Policjanci i dwie osoby cywilne rozwiązują zagadki.
 • Wnętrze escapetrucka stylizowane na pokój. Na podłodze leżą dwa materace z porozrzucanymi ubraniami, po prawej stronie na ścianie umywalka i lustro.
Powrót na górę strony