Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kłusownicy złapani na gorącym uczynku

Data publikacji 24.10.2023

46-latka oraz 50-latek z powiatu grodziskiego usłyszeli zarzuty zakładania urządzeń przeznaczonych do chwytania i nielegalnego pozyskania zwierzyny za pomocą nielegalnych urządzeń. Para sprawców wpadła we własne sidła, bo przyłapani zostali w momencie, gdy kontrolowali zastawione wnyki. Grozi im teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Strażnicy Leśni oraz Straż Łowiecka od kilku miesięcy ujawniali w różnych miejscach lasu na terenie powiatu kościańskiego oraz grodziskiego zastawione wnyki oraz pozostałości zwierząt leśnych ze śladami jednoznacznie wskazującymi na kłusownicze praktyki.

Podjęte wspólne działania Policji, Straży Leśnej oraz Państwowej Straży Łowieckiej doprowadziły do zatrzymania 20 października br. w lesie niedaleko miejscowości Kokorzyn dwóch osób odpowiedzialnych za ten nielegalny proceder. Sprawcami okazali się 50-letni mężczyzna oraz 46-letnia kobieta z powiatu grodziskiego. Zostali schwytani na gorącym uczynku, w momencie, kiedy kontrolowali pozostawione wcześniej wnyki Zaskoczeni kłusownicy nie od razu przyznali się do winy, początkowo tłumaczyli, że zbierają grzyby. Przestępcza para została doprowadzona do policyjnego aresztu.

Podczas przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanych okazało się, że skala, na jaką działali jest dużo większa niż przypuszczano. Oprócz kolejnych wnyków i zatrzasków ujawniono również 75 kilogramów poporcjowanego mięsa oraz wyrobów z dziczyzny, a także urządzenia do produkcji wędlin.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oboje usłyszeli zarzuty przestępstw z ustawy Prawo Łowieckie. Odpowiedzą za zakładanie urządzeń przeznaczonych do chwytania lub zabijania zwierząt oraz nielegalne pozyskanie zwierzyny za pomocą tych urządzeń. Kłusownikom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych prokurator zdecydował również o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju.

Dochodzenie jest w toku, policjanci nie wykluczają kolejnych zarzutów w tej sprawie.

(KWP w Poznaniu / kp)

  • Samochód podejrzanych, w którym znaleziono przyrządy do kłusownictwa
  • Wnyki zabezpieczone przez policjantów i leśników
  • Wnyki zabezpieczone przez policjantów i leśników
  • Wnyki zabezpieczone przez policjantów i leśników
  • Sprawca prowadzony przez policjanta i strażnika leśnego
  • Wnyki zabezpieczone przez policjantów i leśników
Powrót na górę strony