Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Escapetruck” wystartował w Krakowie

Data publikacji 25.10.2023

Holenderski projekt edukacyjny Escapetruck, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego wystartował dziś w Krakowie. Holenderscy i polscy policjanci z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego escaperoomu na naczepie pojazdu ciężarowego edukują tu mieszkańców, turystów przez dwa dni na temat przeciwdziałania tego typu zagrożeniom.

Escapetruck odwiedził w poniedziałek  Warszawę. Dziś o godz. 10:00 wystartował w Krakowie  a pojutrze zawita do Wrocławia. W inauguracji projektu w Krakowie  wziął udział zastępca Szefa Misji Królestwa Niderlandów w Polsce Taco Stoppels Patrick den Bult który, który w swym przemówieniu  omówił m.in. genezę projektu. Następnie głos zabrał oficer  łącznikowy holenderskiej policji w Polsce  Bertus Kleijer wskazując doświadczenia  holenderskiej Policji na jakich  oparto projekt.  Pani Liwia Palus z Katedry Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie  Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedziała o Centrum Badań nad Handlem Ludźmi prowadzonym przez uniwersytet wspólnie z holenderską Policją. Natomiast Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Nina Gabryś-Janowska mówiła m.in. o współpracy z Policją w zwalczaniu tego typu zagrożeń.
Przedsięwzięcie to w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi. Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. We wrześniu br. Escape truck stacjonował w Amsterdamie. Projekt został zainicjowany  w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną. W Polsce projekt realizowany jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, jednak organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje kampanii kierowane będą również do mieszkańców mniejszych miast i miejscowości.
Escapetruck jest  dostępny dla odwiedzających na parkingu stadionu im. Henryka Reymana (od strony ul. Reymonta) w środę, 25 października od godz. 10:00 do godz. 18:00 oraz w czwartek, 26 października od 9:00  do 13:00.   Podczas gry uczestnicy muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Warto zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomoże nam zrozumieć z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.
Obecni na miejscu policjanci udzielają  informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.
Zapraszamy !
Więcej info na temat projektu:  https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/237346,Projekt-Escapetruck-czy-mozna-uciec-od-horroru-handlu-ludzmi.html

 

 • przemawia szef misji królestwa niderlandów
 • przemawia oficer łącznikowy policji holendrerskiej
 • policjanci i mieszkańcy słuchają prelegentów
 • przemawia przedstawicielka Uniwersytetu Wrocławskiego
 • przemawia przedstawicielka krakowskiego magistratu
 • policjanci, studenci słuchają wypowiedzi organizatorów
 • zebrane osoby oglądają escaptruck
 • escapetruck pod stadionem
 • prelegenci wchodza do escaptrucku
 • pierwsi zwiedzający wchodzą do escaptrucku
 • pokój ecpaperoomu
 • kolejny pokój na escpatrucku
 • policjanci obserwują monitoring escaptrucka
 • monitoring escapetrucka
Powrót na górę strony