Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rekordowe przejęcie papierosów i zlikwidowany szlak przemytniczy

Data publikacji 03.11.2023

Funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald w Poznaniu przejęli ponad 37 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych, wartych ponad 28 mln zł. Nielegalny towar trafił do Polski najprawdopodobniej z Dubaju. Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 46 mln zł.

Sprawa zaczęła się, gdy w lipcu br. funkcjonariusze z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (KAS) odkryli w magazynie stolarni, w województwie wielkopolskim papierosy bez polskich znaków akcyzy. W efekcie funkcjonariusze przejęli ponad 7,5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Z oznaczeń na papierosach wynikało, że towar mógł być wyprodukowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na bazie tej akcji Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald wszczęła śledztwo, które miało swój epilog.

Intensywne czynności przeprowadzone przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury doprowadziły do przejęcia kolejnego transportu papierosów. W minionym tygodniu funkcjonariusze CBŚP i KAS przeszukali dwa kontenery znajdujące się w porcie w Gdańsku. Podczas akcji zabezpieczono blisko 30 mln szt. papierosów bez polskich znaków skarbowych. Jak ustalili funkcjonariusze papierosy trafiły do polskiego portu, przez Oman z Dubaju.

Łącznie w trakcie obu akcji funkcjonariusze wyeliminowali z rynku ponad 37 mln sztuk papierosów, wartych ponad 28 mln zł. Gdyby nielegalne papierosy trafiły na czarny rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 46 mln zł.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalne papierosy najprawdopodobniej miały być wprowadzone do obrotu na terenie Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły papierosy tzw. „mentolowe”, których produkcja jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej.

Dalsze czynności w sprawie wykonuje Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald w Poznaniu.

Film i zdjęcia: CBŚP; muzyka: Universal Production Music

 

Powrót na górę strony