Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie

Data publikacji 22.11.2023

19 listopada 2023 roku, w Zabawie, w powiecie tarnowskim miały miejsce główne uroczystości w związku ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to dzień refleksji, dzień pamięci tych, którzy stracili życie na drodze.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat nie tylko tych, którzy tracą bliską osobę, ale również rodzin tych, którzy spowodowali takie tragedie.

Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

W Polsce, od 2012 roku główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Pomnik ten ostatnio wyremontowany na swoich ścianach ma przytwierdzone metalowe krzyżyki z nazwiskami ofiar wypadków drogowych. Obecnie jest ich już 400, ale w dalszym ciągu mogą być dokładane kolejne…

W trzecią niedzielę listopada (19.11.2023) w uroczystościach w Zabawie przy Pomniku „Przejście” wzięli udział Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie podinsp. Sebastian Bąk, Komendant Komisariatu Policji w Żabnie kom. Dominik Rzepecki, a symboliczne światełko przed pomnikiem w mundurowej delegacji złożył I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu mł. insp. Adam Bukański. Uczestniczy uroczystości posadzili także symboliczne, kolejne już drzewko pamięci.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony