Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymana 26-latka podejrzana o oszukanie 90 osób

Data publikacji 30.11.2023

Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wyjaśnili okoliczności szeregu oszustw internetowych. Podejrzana o nie 26-latka za pośrednictwem jednego z portali sprzedawała produkty, które ostatecznie nigdy nie trafiały do kupujących. W ten sposób zostało oszukanych 90 osób z całego kraju. Kobieta usłyszała już zarzuty. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w wyniku intensywnych i skrupulatnych działań ustalili i dotarli do 26-latki podejrzanej o szereg oszustw internetowych. Przestępczy proceder trwał od września 2019 roku do października 2021 roku.

We wszystkich przypadkach działanie 26-latki było bardzo podobne. Na różnych portalach aukcyjnych czy społecznościowych zamieszczała ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosmetyków, akcesoriów do makijażu, ubrań, telefonu czy wózka dziecięcego. Kobieta niejednokrotnie oferowała ten sam produkt różnym osobom w bardzo niskich cenach. Następnie kontaktując się poprzez komunikatory społecznościowe, tym samym celowo pomijając oficjalne kanały komunikacyjne portalów sprzedażowych, uzgadniała warunki finansowe. Chcąc nie wzbudzać podejrzeń często podawała się za inne osoby. W niektórych przypadkach prosiła swoich klientów o wpłacenie drobnej opłaty za sfinansowanie paczki za pobraniem. Za każdym razem po przelaniu pieniędzy na wskazane konto, kontakt ze sprzedawcą się urywał, a kupujący nigdy nie otrzymywali swojego towaru.

Okazało się, że w ten sposób oszukanych zostało co najmniej 90 osób z całego kraju. Łączna wartość strat to prawie 21 tysięcy złotych. Policjanci analizując krok po kroku zgromadzony materiał dowodowy, wpadli na trop mieszkanki Olsztyna, którą podejrzewali, że ma związek z popełnionymi przestępstwami. Jak się okazało 26-latka odbywa już karę pozbawienia wolności za podobne czyny.

Kobieta usłyszała łącznie 95 zarzutów oszustwa. Zgodnie z kodeksem karnym jest to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób postanowi zakupić wymarzone prezenty przez Internet. Niestety, tak jak w świecie realnym, tak i wirtualnym okres przedświąteczny, jest to czas wzmożonej aktywności oszustów. Szczególnie teraz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas transakcji internetowych.

Zachęcamy do zapoznania się z profilaktycznym komunikatem: Czas promocji i wyprzedaży. Uwaga na cyberoszustów!

(KWP w Olsztynie / sc)

Powrót na górę strony