Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ewakuowali mieszkańców z płonącego budynku wielorodzinnego

Data publikacji 06.12.2023

Mundurowi z powiatu lubańskiego w garnizonie dolnośląskim bez chwili zawahania podjęli działania ratunkowe w związku z pożarem, do którego doszło w jednym z budynków wielorodzinnych. Policjanci przybyli na miejsce jako pierwsi i natychmiast ewakuowali mieszkańców w wieku senioralnym, którzy potrzebowali pomocy by móc możliwie szybko i bezpiecznie opuścić obiekt. Nikomu nic się nie stało w związku z tym zdarzeniem i fakt ten należy traktować, jako kolejny przykład działań policjanci w obszarze bezpieczeństwa, gdzie narażając własne życie niosą pomoc innym…

Tuż po godzinie 2 w nocy Oficer dyżurny z lubańskiej komendy otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego na terenie miasta. Natychmiast do działań zadysponowany został patrol z pionu prewencji, który jak się okazało, pierwszy dotarł na miejsce. Dach budynku stał już w ogniu, a płomienie wychodziły przez okna strychu. Przed płonącym obiektem funkcjonariusze zastali grupę mieszkańców, jednak żaden z nich nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy ktoś mógł pozostać jeszcze w budynku. Policjanci bez chwili zawahania weszli więc do środka i z płonącego budynku ewakuowali kilku seniorów. Znajdowali się oni w swoich mieszkaniach i nie mogli szybko oraz bezpiecznie ich opuścić m.in. z uwagi na problem z poruszaniem się. Mundurowi wyprowadzili 76- latka, a pozostali mieszkańcy wyszli z budynku wraz z nimi o własnych siłach. Funkcjonariusze sprawdzili pozostałe pomieszczenia nie ujawniając w nich osób potrzebujących pomocy.

Chwilę później na miejscu pojawili się ratownicy medyczni oraz straż pożarna, którzy przystąpili do swoich działań. Spaleniu uległo poddasze oraz drugie piętro budynku, a dolna jego kondygnacja została zalana podczas przeprowadzonej akcji gaśniczej.

Okoliczności tego pożaru zostaną teraz wyjaśnione w trakcie prowadzonego przez lubańskich policjantów postępowania, które to objęła nadzorem miejscowa prokuratura.

Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, do czego z pewnością przyczyniła się sprawna i szybka reakcja oraz działania policjantów, którzy to narażając własne życie, nie zawahali się ani chwili, aby nieść pomoc innym.

(KWP w Katowicach / kc)

Powrót na górę strony