Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za karuzelę podatkową grozi im 10 lat więzienia

Data publikacji 08.12.2023

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili kolejną grupę przestępczą wyłudzającą podatek. Sprawcy w latach 2013-2014 wyłudzili nienależnego zwrotu VAT-u z tytułu obrotu wyrobami stalowymi. Zarzuca się im wypranie ponad 150 mln złotych oraz wyłudzenie lub usiłowanie wyłudzenia co najmniej 28 mln złotych. Prokuratorskie zarzuty usłyszały 4 osoby.

Śląscy policjanci zakończyli postępowanie przeciwko działającej w latach 2013-2014 roku zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu wyrobami stalowymi. Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjny obrót towarem z podmiotami w Niemczech i Bułgarii oraz wprowadzaniu ich do księgowości prowadzonych firm. Następnie przestępcy rozliczali faktury w składanych deklaracjach skarbowych w celu uzyskania z Urzędów Skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT. Śledczy ustalili, że w czasie swojej działalności sprawcy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 28 milionów złotych.

Podejrzanym zarzucono także udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy w kwocie przekraczającej 150 milionów złotych, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do katowickiego Sądu Okręgowego aktu oskarżenia wobec 4 podejrzanych w wieku od 41 do 53 lat. Zarzucono im łącznie popełnienie 16 przestępstw. Wobec jednego podejrzanego, który jako poszukiwany w innej sprawie ukrywał się przed organami ścigania, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 53-latek miał już do odbycia karę 3,5 roku więzienia za inne oszustwa podatkowe. Śledczy wytropili i zatrzymali go na terenie Katowic.

Oskarżonym, którzy ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony