Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mocne uderzenie w narkobiznes – rozbita zorganizowana grupa przestępcza przemycająca substancje zabronione z zagranicy

Data publikacji 08.12.2023

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się m.in. przemytem substancji odurzających z zagranicy. Łącznie zatrzymano 20 osób, którym przedstawiono zarzuty dotyczące przestępstw narkotykowych, w tym wytwarzania znacznych ilości środków zabronionych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wprowadziła na teren naszego kraju ponad 20 kilogramów narkotyków. Policjanci w trakcie realizacji tej sprawy zabezpieczyli nielegalną amunicję, kilka kilogramów różnego rodzaju substancji odurzających i zlikwidowali plantacje konopi indyjskich, na których łącznie uprawianych było blisko 1800 krzewów.

Funkcjonariusze z Zespołu do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim od dłuższego czasu zajmowali się sprawą przemytu narkotyków z zagranicy do Polski. W toku prowadzonych kilkumiesięcznych działań operacyjnych i czynności procesowych, poprzedzonych żmudnym gromadzeniem informacji, które były następnie drobiazgowo analizowane, policjanci zebrali bardzo mocny materiał dowodowy. Na jego podstawie prokuratorzy z I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze wszczęli śledztwo dotyczące działania na terenie województwa lubuskiego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową.

Bardzo dobra współpraca lwóweckich policjantów z zielonogórską prokuraturą okręgową doprowadziła do zatrzymaniem 20 osób, które następnie usłyszały zarzuty m.in. wytwarzania znacznych ilości środków odurzających, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nabyciem na terenie Niderlandów łącznie ponad 20 kilogramów marihuany, amfetaminy oraz haszyszu, a następnie wprowadzenie ich do obrotu na terenie województwa lubuskiego.

W wyniku żmudnej i skrupulatnej pracy funkcjonariuszy z Lwówka Śląskiego oraz prokuratorów, do pierwszych zatrzymań osób podejrzanych o działalność przestępczą doszło początkiem maja bieżącego roku. Policjanci w sumie zatrzymali w tej sprawie 20 osób, mieszkańców województwa lubuskiego, którym postawiono zarzuty.

Dodatkowo podczas przeszukań lokali, w których przebywali zatrzymani, mundurowi zabezpieczyli między innymi ponad 5 kilogramów marihuany, ponad 600 gram amfetaminy, a także znaczne ilości: metamfetaminy, haszyszu, tabletek ecstasy i kokainy. Ponadto u jednego z mężczyzn policjanci znaleźli 28 sztuk nielegalnej amunicji. W trakcie działań lwóweccy funkcjonariusze zlokalizowali i zlikwidowali również 7 miejsc, gdzie uprawiane były konopie indyjskie. Do policyjnego depozytu trafiło blisko 1800 krzewów w różnej fazie wzrostu.

Zaangażowanie i skuteczne działania funkcjonariuszy, a także materiał dowodowy zgromadzony w prowadzonym śledztwie, pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania znacznych ilości narkotyków, wytwarzania, udzielania oraz wprowadzania ich do obrotu, a także uprawy konopi mogących dostarczyć znaczne ilości środków odurzających. Dwóch mężczyzn odpowiadać będzie również za posiadanie nielegalnej amunicji.

Wobec podejrzanych zastosowano areszty tymczasowe, dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lwówku Śląskim
st. sierż. Olga Łukaszewicz
tel. 600 266 063
 

Film Film

Opis filmu: Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 48.35 MB)

Pliki do pobrania

  • 209.08 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony