Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta studyjna mołdawskich policjantów w CLKP

Data publikacji 08.12.2023

W dniach 4 – 8 grudnia 2023 roku Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji gościło delegację mołdawskich funkcjonariuszy z Centrum Ekspertyz Techniczno-Kryminalistycznych i Sądowych Generalnego Inspektoratu Policji Mołdawii.

Wizyta studyjna połączona była ze szkoleniem z zakresu badań genetycznych. Delegacja składała się z pięciu mołdawskich policyjnych ekspertów. Szkoleniowy pobyt w Polsce zorganizowany został z inicjatywy Fundacji Solidarności Międzynarodowej koordynowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Celem wizyty delegacji z Republiki Mołdawii było podniesienie kompetencji w zakresie badań materiału biologicznego, badań mieszanin DNA, analizy wyników badań genetycznych, a także procesów automatyzacji badań oraz wykorzystania specjalistycznego oprogramowania do przygotowania opinii.

Członkowie delegacji w pierwszym dniu pobytu zostali przywitani przez dyrektora CLKP, insp. dr n. o zdr. Anetę Pawlińską, która przedstawiła strukturę i działalność Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Delegacja w trakcie wizyty poznała procedury i metody dotyczące badań śladów biologicznych. Pracownicy CLKP zaprezentowali gościom również wykorzystywaną w Polsce bazę danych DNA oraz statystyczne podejście do interpretacji DNA. Mołdawscy biegli odwiedzili również Zakład Badań Genetycznych CLKP, a ostatniego dnia zapoznali się z mobilnym zestawem do analizy i likwidacji skażeń ZEUS-2, wspierający działania kontrterrorystyczne na miejscu zdarzenia CBRN-E. Mobilne laboratorium umożliwia określenie rodzaju użytego czynnika chemicznego, promieniotwórczego, biologicznego oraz materiałów wybuchowych i ich prekursorów. Służy także analizie zagrożeń czynnikiem biologicznym dzięki innowacyjnemu zestawowi diagnostycznemu, opartemu na technikach biologii molekularnej.

Wszystkie prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem. A możliwość wymiany doświadczeń, szczególnie w badaniach kryminalistycznych jest zawsze cenna.

Powrót na górę strony