Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał karuzeli vatowskiej

Data publikacji 12.12.2023

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się prowadzone przez małopolskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą śledztwo dotyczące prania pieniędzy. W sprawie zostało zatrzymanych 12 osób, które usłyszały zarzuty prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz używania tych dokumentów, wystawiania faktur w sposób nierzetelny oraz prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie prowadzili śledztwo dotyczące mafii vatowskiej. Śledczy przez wiele miesięcy skrupulatnie gromadzili materiał dowodowy, który w konsekwencji pozwolił na zdemaskowanie wszystkich osób zaangażowanych w nielegalny proceder oraz ogłoszenie im zarzutów.

Według ustaleń śledczych 12-osobowa szajka działała w 2017 r.  Jej członkowie zakładali podmioty gospodarcze na terenie Polski, Czech i Słowacji na tzw. słupy. Następnie firmy te uczestniczyły w łańcuchu wewnątrzwspólnotowego obrotu towarem w postaci artykułów spożywczych. Dzięki ścisłej współpracy tych biznesów fikcyjnym transakcjom i fabrykowanej na potrzeby przestępstwa dokumentacji następowało wyłudzenie podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Firmy, zarejestrowane na podstawione osoby, bardzo szybko znikały z rynku, a w ich miejsce powstawały nowe, funkcjonujące w ten sam sposób. W śledztwie zostało zatrzymanych 12 osób w wieku 27-51 lat. Są to mieszkańcy województwa małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wśród podejrzanych znaleźli się figuranci, na których rejestrowane były podmioty gospodarcze, osoby odpowiedzialne za ich werbowanie, fałszerze dokumentacji finansowej, a także osoby, które uczyniły z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu. Małopolscy policjanci dokonali blisko 100 przeszukań zarówno w miejscach zamieszkania podejrzanych, jak i w miejscach zarejestrowanych i prowadzonych działalności gospodarczych. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny oraz dokumentację wskazującą na prowadzenie przestępczej działalności.  

W toku prowadzonego śledztwa Prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych około 200.000 zł. Ponadto policjanci  ujawnili i zabezpieczyli stal składowaną w jednym z magazynów o wartości blisko 1 mln zł, która w drodze licytacji została sprzedana przez organy skarbowe.

Wobec 8 podejrzanych sąd, na wniosek Prokuratury, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a w późniejszym okresie zakaz opuszczania kraju, dozór Policji. Postępowanie zostało zakończone w dniu 14 listopada 2023 roku skierowaniem przez Prokuratora Prokuratury Regionalnej aktu oskarżenia przeciwko dwunastu podejrzanym, którzy  łącznie usłyszeli 24 zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony