Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czujni seniorzy nie dali się oszukać

Data publikacji 17.12.2023

W powiecie krośnieńskim miały miejsce kolejne próby oszukania seniorów sposobem „na wypadek”. W jednym z przedstawionych zdarzeń, miało dojść do wypadku z udziałem córki mieszkanki powiatu, w którym zginęła kobieta w ciąży. Kaucja za zwolnienie córki wynosiła 650 tysięcy złotych. Na szczęście seniorka zorientowała się, że to oszustwo i nie dała się okraść. Tak samo zareagowali inni mieszkańcy i próby oszustwa zakończyły się niepowodzeniem przestępców. Bądźmy czujni, weryfikujmy usłyszaną historię i rozmawiajmy na ten temat z bliskimi. Świadomy senior, to bezpieczny senior.

Informacja o wypadku zawsze wywołuje dużo emocji. Dlatego oszuści w rozmowach z osobami starszymi często wykorzystują ten fakt, licząc na ich wrażliwość, łatwowierność i chęć niesienia pomocy bliskim. Tylko w środę (13 grudnia) na terenie powiatu krośnieńskiego doszło do pięciu prób oszustwa „na wypadek”. Na szczęście seniorzy po usłyszeniu historii wiedzieli, że mają do czynienia z oszustem i rozłączali się. W jednym z przedstawionych zdarzeń, miało dojść do wypadku z udziałem córki mieszkanki powiatu, w którym zginęła kobieta w ciąży. Kaucja za zwolnienie córki wynosiła 650 tysięcy złotych. Policjanci od wielu lat prowadzą szeroko zakrojoną kampanię informacyjną i przestrzegającą seniorów przed tego typu zagrożeniami. W komunikatach medialnych oraz w trakcie spotkań omawiają sposoby działania przestępców oraz metody zabezpieczania się przed nimi. Pamiętaj, że przedstawionych historii może być wiele, ważne jest jednak by nigdy nie działać pod wpływem emocji i zawsze je weryfikować. Istotne jest również to, byśmy rozmawiali na ten temat z rodziną i znajomymi. Im większa będzie nasza świadomość, tym więcej będzie niepowodzeń przestępców.  

Jak to może wyglądać?

  • Ofiarami najczęściej padają osoby starsze, które posiadają jeszcze telefony stacjonarne, a ich dane widnieją w starych książkach telefonicznych. Sprawca wówczas doskonale wie, pod jaki adres ma podjechać, żeby odebrać pieniądze.
  • Numer telefonu, z którego dzwoni rozmówca zazwyczaj jest zastrzeżony. Nie ma reguły co do dzwoniącego, może to być zarówno kobieta jak i mężczyzna podający się za członka rodziny, policjanta, czy też przedstawiciela firmy, banku. Dlatego NIGDY nie działaj pod wpływem emocji, ZAWSZE zweryfikuj usłyszaną historię i zadzwoń bezpośrednio do swojego krewnego, aby to sprawdzić.
  • Możemy usłyszeć różnego rodzaju historie. ZAWSZE jednak rozwiązaniem przedstawionego problemu są pieniądze, które musimy przekazać bardzo szybko. NIE DAJ SIĘ NABRAĆ. Jeśli rozmówca podaje się za policjanta, wiedz, że Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, nie proponuje zabezpieczenia oszczędności oraz nie angażuje obywateli w prowadzone sprawy;
  • Będziemy zapewniani o uczciwości rozmówcy, będzie on także próbował wyciągać od nas różnego rodzaju informacje tylko po to by je później wykorzystać podczas rozmowy do uwiarygodnienia swojej historii. Dlatego jeśli nie wiemy z kim mamy do czynienia, nie podajemy żadnych danych. Każda nasza wątpliwość, to sygnał, że możemy być potencjalną ofiarą.
  • Możemy od razu usłyszeć zapytanie ile mamy pieniędzy w domu, czy też na koncie bankowym, ale nie jest to regułą i kwota może zostać określona od razu. Dlatego NIGDY nie przyznajemy się do sumy jaką posiadamy.
  • Dla oszusta ważne jest to byśmy byli sami w domu, dlatego NIGDY nie należy informować rozmówcy o tym fakcie. Jeśli już będzie wiedział, że ktoś jest z nami, wówczas zrobi wszystko by „pozbyć się” tej osoby z naszego domu. Robi to z myślą o własnym bezpieczeństwie.
  • Zostaniemy poinformowani, że w imieniu członka rodziny za którego się podaje, przyjdzie osoba, której mamy przekazać ustaloną sumę pieniędzy. To kolejny sygnał o oszustwie, dlatego NIGDY nie wpuszczamy obcych do domu i NIE PRZEKAZUJEMY im pieniędzy.
  • Możemy też zostać poproszeni o zachowanie dyskrecji i nieinformowanie innych osób o problemie. Oszuści  w ten sposób zyskują na czasie i zdążą uciec z naszymi pieniędzmi. Dlatego, gdy ktoś do Ciebie dzwoni w sprawie przekazania pieniędzy i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Starsza kobieta rozmawia przez telefon stacjonarny.
  • Mężczyzna przelicza pieniądze.
Powrót na górę strony