Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia za wyłudzanie recept

Data publikacji 10.01.2024

Do olsztyńskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 43-latkowi. Mężczyzna wykorzystując zdobyte dane osobowe oraz podrabiając dokumentacje medyczną miał wyłudzić 150 recept na lekarstwa należące do grupy silnych środków psychotropowych. W tej sprawie pokrzywdzonych zostało 29 osób. 43-latek usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe wyjaśnili okoliczności przestępczego procederu trwającego od maja 2020 roku do sierpnia 2022 roku polegającego na wyłudzeniu recept na lekarstwa.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak jedna z pokrzywdzonych zauważyła, że ktoś posługując się jej danymi osobowymi, zamówił i zrealizował receptę na lek, którego nigdy nie potrzebował. Policjanci analizując krok po kroku zgromadzony materiał dowodowy ustalili, że w tej sprawie jest więcej osób pokrzywdzonych i wpadli na trop mężczyzny mogącego mieć związek z przestępczym procederem. Okazał się nim 43-letni mieszkaniec Olsztyna. Z ustaleń wynika, że mężczyzna prowadząc firmę, miał pozyskiwać dane osób z którymi współpracował lub chciał zatrudnić. Następnie podszywając się pod inne osoby, umawiał zdalne wizyty lekarskie. Ponadto mężczyzna niejednokrotnie podczas kontaktu z lekarzami przedstawiał sfałszowaną dokumentację medyczną. W ten sposób wyłudził 150 recept na lekarstwa należące do grupy silnych środków psychotropowych. Pokrzywdzonych w tej sprawie zostało 29 osób z całej Polski oraz poza granicami kraju.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego 43-latek usłyszał łącznie 30 zarzutów dotyczących podrabiania dokumentów, poświadczenia nieprawdy czy naruszania ochrony danych osobowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie wpłynął akt oskarżenia do olsztyńskiego sądu.

(KWP w Olsztynie / sc)

Powrót na górę strony