Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny konwój miał 200 km - na pacjentkę czekało nowe serce

Data publikacji 12.01.2024

Z Zielonej Góry do Wrocławia w niewiele ponad godzinę… To był prawdziwy wyścig z czasem, do którego przystąpili zielonogórscy policjanci ruchu drogowego, aby wrocławscy medycy mogli podjąć walkę o życie i zdrowie pacjentki, jadącej po nowe serce. W czwartek (11 stycznia) zadziałało wszystko! Od doskonałej koordynacji działań przed dyżurnych Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, poprzez pomoc policjantów z Nowej Soli i Legnicy, przez których teren przejeżdżał nietypowy transport, aż do pilotowania zielonogórskiego radiowozu przez policjantów z Wrocławia aż do samego szpitala.

To był wyjątkowy dzień dla wielu osób: lekarzy, policjantów, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej na pilny przeszczep serca, której trudne warunki atmosferyczne prawie uniemożliwiły dotarcie na czas do szpitala. I w tej trudnej sytuacji pojawili się oni, policjanci z zielonogórskiej komendy miejskiej.

Do dyżurnych zielonogórskiej Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze około godziny 10.00 zadzwonił lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z prośbą o pomoc w natychmiastowym transporcie mieszkanki Zielonej Góry do szpitala, ze względu na przeszczep serca. Z informacji przekazanych przez lekarza wynikało, że aby transplantacja narządu mogła zostać przeprowadzona, kobieta  musi dotrzeć do szpitala dzisiaj do godziny 12.00. W związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi przetransportowanie pacjentki śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego było niemożliwe. Ponadto, ze względu na bardzo krótki czas całego przedsięwzięcia niemożliwe okazało się także znalezienie karetki.

Po tym telefonie dyżurni błyskawicznie podjęli decyzję, aby do tego wyjątkowego zadania skierować dwóch doświadczonych policjantów ruchu drogowego. Policjanci pojechali na lotnisko w Przylepie skąd odebrali pacjentkę i natychmiast ruszyli w kierunku Wrocławia. W tym czasie dyżurni, którzy już wielokrotnie koordynowali podobne pilotaże, skontaktowali się ze wszystkimi jednostkami policji, przez których teren miał przejeżdżać nietypowy transport i poprosili o pomoc w zabezpieczeniu przejazdu. Pierwsi na trasie pojawili się policjanci z jednostki najbliższej - Nowej Soli, po kilkudziesięciu kilometrach trasę zabezpieczyli mundurowi z Legnicy, aż wreszcie przed Wrocławiem czekali wrocławscy policjanci, którzy szybko i bezpiecznie pilotowali zielonogórskich mundurowych aż pod same drzwi szpitala, gdzie na pacjentkę czekali już lekarze i przygotowana sala operacyjna. Kobieta trafiła na zabieg zaledwie po kilkudziesięciu minutach od przyjazdu.

Dzięki sprawnej koordynacji działań i zaangażowaniu policjantów także z innych jednostek zielonogórscy mundurowi dotarli na miejsce bez przeszkód w niewiele ponad godzinę.  To było bardzo trudne zadanie nawet dla doświadczonych policjantów ruchu drogowego. Mieli świadomość tego, ile od nich zależy, dodatkowo musieli zdążyć na czas, a niesprzyjające warunki drogowe wymagały od nich ogromnego wysiłku i koncentracji. Na szczęście dotarli do celu szybko i bezpiecznie.

Wszyscy policjanci biorący udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, zarówno dyżurni, jak i ci, którzy zadbali o płynność przejazdu, mogą mieć satysfakcję, że pokazali co znaczą słowa „Pomagamy i Chronimy”.

Policyjny pilotaż do szpitala w trosce o zdrowie 26-latka

Pilotaż w trosce o zdrowie dziecka

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

Film Nagranie z pilotażu

Pobierz plik Nagranie z pilotażu (format mp4 - rozmiar 14.4 MB)

Powrót na górę strony