Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali inwertery do instalacji fotowoltaicznej o wartości ponad 200 tysięcy złotych

Policjanci Wydziału Kryminalnego sulęcińskiej jednostki zajęli się sprawą nielegalnej sprzedaży urządzeń, które pierwotnie zostały skradzione na terenie Niemiec. Temat dotyczył inwerterów, czyli falowników zwiększających wydajność instalacji fotowoltaicznych. Dzięki podjętym działaniom zatrzymali mężczyznę pośredniczącego w transakcji. Decyzją sądu trafił on do aresztu. Mundurowi odzyskali 7 inwerterów o wartości ponad 200 tysięcy złotych.

Wraz z początkiem stycznia, sulęcińscy kryminalni zajęli się sprawą nielegalnego procederu. 58-latek za pośrednictwem Internetu, w atrakcyjnej cenie oferował na sprzedaż inwertery, czyli falowniki zwiększające wydajność instalacji fotowoltaicznych. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił przypuszczać mundurowym, iż urządzenia pochodzą z kradzieży. Podjęte działania doprowadziły do spotkania, podczas którego miało dojść do transakcji z „kupującym”. Mężczyzna przyjechał w wyznaczone miejsce autem ciężarowym. W części ładunkowej znajdowało się 7 kartonów z nowymi inwerterami. Kiedy kryminalni wylegitymowali się, 58-latek nie miał już najmniejszych szans na reakcję. Po sprawdzeniu pojazdu w systemie informatycznym okazało się, że jego tablica rejestracyjna była podrobiona.

Przypominamy, iż zgodnie ze znowelizowanymi przepisami jest to przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat pozbawienia wolności, dokładnie tak samo jak w przypadku używania cudzej tablicy rejestracyjnej. Mężczyzna został zatrzymany. Pojazd i mienie zabezpieczone. W toku dalszych czynności, funkcjonariusze ustalili, iż urządzenia pochodziły z kradzieży przewożonego ładunku na terenie Niemiec. Łączna wartość 7 sztuk inwertorów wyniosła 210 tysięcy złotych.

Podejrzany usłyszał zarzuty, w tym paserstwa oraz używania podrobionej tablicy rejestracyjnej. Sąd przychylił się do wniosku Policji i prokuratury, wydając postanowienie o 3 miesięcznym areszcie. Stając przed wymiarem sprawiedliwości 58-latek musi liczyć się z karą do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

  • zatrzymany mężczyzna
  • zabezpieczone kartony ze skradzionym mieniem w ciężarówce
  • zabezpieczone kartony ze skradzionym mieniem
  • zabezpieczona ciężarówka

Film Policjanci odzyskali inwertery do instalacji fotowoltaicznej o wartości ponad 200 tysięcy złotych

Pobierz plik Policjanci odzyskali inwertery do instalacji fotowoltaicznej o wartości ponad 200 tysięcy złotych (format mp4 - rozmiar 16.11 MB)

Powrót na górę strony