Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w zorganizowaną grupę wyłudzającą pieniądze „na policjanta”

Data publikacji 27.01.2024

Policjanci CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów przeprowadzili uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w oszustwach metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Tym razem na celowniku znalazło się 8 osób, które zostały zatrzymane. Według śledczych, w grupie najprawdopodobniej pełnili oni role „odbieraków”, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat mogli odebrać od pokrzywdzonych pieniądze oraz biżuterię, o łącznej wartości ponad miliona złotych.

Uwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy policjantów z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji było zatrzymanie na terenie Wrocławia sześciu mężczyzn oraz dwóch kobiet, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie dokonywali oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani w grupie najprawdopodobniej pełnili role „odbieraków”, tzn. byli w ciągłym kontakcie i dyspozycji osób dokonujących oszustw i na ich polecenia odbierali pieniądze i kosztowności od poszkodowanych. Według śledczych, w 2022 i 2023 roku podejrzani mogli odebrać od pokrzywdzonych pieniądze w różnej walucie oraz biżuterię, o łącznej wartości ponad miliona złotych.  

Podejrzani byli całkowicie zaskoczeni wizytą policjantów w swoich mieszkaniach. Nie spodziewali się zatrzymań. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. pieniądze i  telefony komórkowe mogące służyć w przestępczej działalności.

W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonania kilkunastu oszustw. Wobec 7 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

To już kolejne zatrzymania warszawskiego CBŚP uderzające w grupy przestępcze dokonujące oszustw metodami „na policjanta” i „na wnuczka” prowadzące do ograniczenia skali tego rodzaju przestępstw. Policjanci zapewniają, że są zdeterminowani w tej walce i zapowiadają kolejne zatrzymania.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji przypominają, żeby zachować bardzo dużą ostrożność w trakcie rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za krewnych lub funkcjonariuszy służb, co do których nie mamy całkowitej pewności, że są faktycznie tymi osobami za które się podają. Policjanci nigdy nie proszą o pomoc w akcji czy przekazanie pieniędzy. Należy pamiętać także, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy!

Powrót na górę strony