Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysoka kara za pozostawienie psów bez opieki

Data publikacji 31.01.2024

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą skierowali akt oskarżenia przeciwko 24-letniemu mężczyźnie, który zostawił na kilka dni bez opieki 2 dorosłe psy oraz 5 szczeniaków. Dzięki interwencji przedstawicieli TOZ oraz policjantów pomoc nadeszła na czas. Sprawca otrzymał wysoką grzywnę oraz zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt na okres trzech lat.

Sprawa sięga końca września ubiegłego roku, kiedy to 24-letni pilanin pozostawił na kilka dni bez jakiejkolwiek opieki dwa dorosłe psy oraz pięć szczeniaków. Przedstawiciele Towarzystwa Ochrony Zwierząt posiadali informacje, że właściciel nie jest w stanie zająć się zwierzętami w odpowiedni sposób, dlatego w porozumieniu z nim szczeniaki miały zostać odebrane i trafić pod opiekę zastępczą.

Od piątku 22 września 2023 roku przedstawiciele TOZ próbowali skontaktować się z właścicielem, ale bezskutecznie. W miejscu zamieszkania nikt nie otwierał drzwi. Było natomiast słychać odgłosy przebywających tam zwierząt. W niedzielę, 24 września na miejscu pojawili się również funkcjonariusze pilskiej jednostki. Wtedy, w obawie o życie i zdrowie zwierząt podjęto decyzję o siłowym wejściu do mieszkania.

Policjanci wspólnie z pracownikami TOZ zobaczyli skrajnie nieodpowiednie warunki, w jakich pozostały zwierzęta. Nie miały zapewnionej wody ani pożywienia. Wszystkie psy zostały zabrane na badania weterynaryjne. Stan jednego ze szczeniaków był na tyle poważny, że dłuższy pobyt w mieszkaniu realnie zagrażałby jego życiu. Policjanci ustalili, gdzie przebywał właściciel zwierząt. 24-letni mężczyzna w tym czasie wyjechał za granicę i wrócił do Polski jeszcze kilka dni później.

Materiał zgromadzony w sprawie pozwolił przedstawić sprawcy zarzuty znęcania się nad zwierzętami. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu i dobrowolnie poddał się karze. 24-letni pilanin otrzymał 3-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt, a także grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz nawiązkę w kwocie 1000 złotych na rzecz ochrony zwierząt.

(KWP w Poznaniu / sc)

Powrót na górę strony