Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie

Data publikacji 22.02.2024

Przed nami ostatnie dni zimowych ferii, z których aktualnie korzystają uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Zadbajmy w tym czasie o bezpieczeństwo dzieci, które wracać będą z wypoczynku.

W każdym województwie wytypowane zostały miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz stanu psychofizycznego kierowców przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. (Wykaz punktów kontroli autobusów – FERIE 2024).

Bez względu na to, gdzie dzieci spędzają czas najważniejsze jest, aby były bezpieczne. Policja apeluje do rodziców i opiekunów, by rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności. Dopilnujmy, aby podczas ograniczonej widoczności najmłodsi stosowali elementy odblaskowe. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku czy podczas opadów atmosferycznych są przez kierowców słabiej dostrzegani a droga hamowania samochodu na śliskiej nawierzchni się wydłuża.

Ważnym elementem powrotu z wycieczki jest wybór właściwego miejsca  zbiórki, tak aby uczestnicy wyjazdu mogli bezpiecznie wsiąść do pojazdu i ulokować w nim bagaże. Miejsce zgromadzenia nie może zagrażać zdrowiu i życiu dzieci, odprowadzających ich rodziców oraz opiekunów. Autokar jest pojazdem o dużych gabarytach, dlatego powinien być zaparkowany również w taki sposób, aby nie utrudniać korzystania z drogi innym osobom – pieszym, rowerzystom i kierującym, np. poprzez zasłanianie widoczności.  Kierującym przypominamy, że należy przestrzegać dozwolonych limitów prędkości, a także zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Grafika przedstawia zimowy krajobraz - w głębi góry i las, na pierwszym planie autobus na drodze i samochód osobowy, na górze napis Bezpieczne wakacje
 

(BRD KGP)

Powrót na górę strony