Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

41-latek miał przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Najpierw kradł tablice rejestracyjne, potem paliwo i elektronarzędzia

Data publikacji 20.02.2024

Policjanci garwolińskiego Wydziału Kryminalnego na terenie Ząbek zatrzymali 41-latka podejrzanego o kradzieże tablic rejestracyjnych różnych aut i wykorzystanie ich do kradzieży paliwa ze stacji benzynowych. Oprócz tego mężczyzna ma na sumieniu m.in. kradzież elektronarzędzi, kół samochodowych oraz hulajnogi elektrycznej z terenu jednego z osiedli w Garwolinie. Czynów tych dopuścił się w trakcie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. 41-latek został tymczasowo aresztowany.

Kryminalni z Garwolina na terenie Ząbek zatrzymali 41-latka zamieszanego w kradzieże na terenie miasta. Z ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna kilka razy zatankował paliwo do swojego samochodu na stacjach w powiecie garwolińskim i za nie zapłacił. Policjanci ustalili, że tablice rejestracyjne, którymi się posługiwał, pochodziły z innych aut. Wszystkie zostały skradzione na szkodę mieszkańców powiatu.

Policjanci wytypowali osobę odpowiedzialną za dokonanie tych czynów. Z ich ustaleń wynikało, że ten sam 41-latek stoi za kradzieżami, do których doszło na terenie jednego z osiedli w Garwolinie. Łupem sprawcy padły między innymi koła samochodowe, hulajnoga elektryczna i elektronarzędzia na łączną sumę strat ponad 7 tys. zł.

Podczas zatrzymania mężczyzny kryminalni odzyskali część skradzionego mienia. Podejrzany 41-latek był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Do tego swoich czynów dopuścił się w czasie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 41-latkowi sześciu zarzutów popełnienia przestępstwa. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące. Funkcjonariusze w dalszym ciągu pracują nad sprawą. Nie są wykluczone kolejne zarzuty. Mieszkaniec Ząbek będzie odpowiadał w warunkach recydywy. Może mu grozić nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności.

W tej sprawie na uznanie zasługuje postawa mieszkańców jednego z osiedli w Garwolinie, którzy zauważyli, że w ich miejscu zamieszkania „kręci się” nieznana, podejrzana osoba. Wykazali się czujnością i rozsądkiem. Swoimi obawami dzielili się z innymi sąsiadami i byli wyczuleni na to, czy nikt z sąsiadów nie został pokrzywdzony.

Policjanci przypominają, że w zapobieganiu włamaniom i kradzieżom bardzo ważna jest pomoc sąsiadów. Dlatego też policjanci apelują o zwracanie uwagi na posesje, mieszkania i piwnice nie tylko swoje, ale również sąsiadów. W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego np. nieznajomej osoby obserwującej mieszkanie należy natychmiast nawiązać kontakt z Policją. Naszą uwagę powinny również zwrócić samochody jeżdżące powoli i bez celu po osiedlowych uliczkach. Warto zapamiętać markę i numery rejestracyjne takiego pojazdu, następnie zadzwonić na Policję i poinformować o swoich podejrzeniach. Czasami jeden telefon i zwykła pomoc sąsiedzka może ochronić przed skutkami włamania.

(KWP zs. w Radomiu / kc)

Powrót na górę strony